Radom i okolice

Rejestracja w BDO również online

 

– W tym momencie mamy dwie drogi zgłaszania wniosków do BDO. Możemy to zrobić osobiście składając potrzebne dokumenty w siedzibie urzędu marszałkowskiego przy ul. Skoczylasa 4 w Warszawie lub w delegaturach. Jest również sposób szybszy i łatwiejszy – rejestracja online – mówi z-ca dyrektora Departamentu Opłat Środowiskowych UMWM, Michał WieremiejczykJak dodaje – Osoby, które chciałyby się upewnić, czy powinny składać wnioski do bazy BDO, wszystkie informacje znajdą na naszej stronie internetowej www.mazovia.pl w zakładce BDO.

W tym tygodniu dziennie do urzędu wpływa ok. 2 tys. wniosków. Dla porównania – kilka miesięcy temu, w okresie letnim, było to 100-130. W związku z dużym zainteresowaniem, urząd marszałkowski uruchomił dodatkowy punkt informacyjny, a także udostępnił pełną informacje na stronie www.mazovia.pl/bdo Przedsiębiorcy znajdą tu nie tylko przykładowe wnioski w zależności od wykonywanej profesji, ale i najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie.

Kto powinien złożyć wniosek?

Listę podmiotów wpisywanych do Rejestru BDO na wniosek można znaleźć w art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach oraz na stronie BDOlink otwiera się w nowym oknie, w zakładce Wpis na wniosek. Są to między innymi przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, a także producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań oraz firmy przetwarzające, sprzedające i transportujące odpady. 

Co ważne, w przypadku BDO nie ma znaczenia wielkość firmy. Do Rejestru BDO muszą się wpisać także firmy jednoosobowe, które wytwarzają odpady i mają w związku z tym obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów. Mogą to być np. salony kosmetyczne, gabinety stomatologiczne czy firmy budowlane.

Jeśli przedsiębiorca podlega wpisowi do Rejestru BDO, zgodnie z nowymi przepisami musi uzyskać wpis przed rozpoczęciem działalności. W przeciwnym wypadku grozi mu administracyjna kara pieniężna w wysokości od 5000 zł do 1 mln zł oraz wymierzana przez sąd – kara aresztu albo grzywny. 

Jak zalogować się do systemu BDO?

Aby uzyskać dostęp do systemu Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, należy przejść do systemu BDO i potwierdzić swoją tożsamość za pośrednictwem Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej (KWIE).

Uzyskanie dostępu do pełnych funkcji systemu jest możliwe tylko wtedy, gdy użytkownik zalogowany przez KWIE powiąże się z kontem podmiotu zarejestrowanego w Rejestrze-BDO. Aby tego dokonać należy wprowadzić do systemu dane dostępowe do dotychczasowego Rejestru-BDO:

– login – dziewięciocyfrowy numer rejestrowy,

– hasło – jeśli podmiot nie dokonał pierwszego logowania w Rejestrze BDO, należy wykorzystać hasło tymczasowe nadane przez urząd marszałkowski. Jeśli podmiot dokonał pierwszego logowania w Rejestrze BDO, należy podać aktualne hasło do Rejestru BDO.

System BDO jest dostępny pod adresem: https://rejestr-bdo.mos.gov.pl/. Cały proces logowania się do systemu został przedstawiony w instruktażu filmowym: https://youtu.be/GFVAIjFGg54.

W przypadku problemów z korzystaniem z systemu w zakładce "wsparcie użytkownika" znajdują się instrukcje logowania, a także filmy instruktażowe: https://rejestr-bdo.mos.gov.pl/Main/Support

Rozporządzenie MINISTRA ŚRODOWISKA z 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów dostępne jest pod adresem: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140001923/O/D20141923.pdf.

Dodatkowe informacje dotyczące Rejestru BDO:

– wcm.mazovia.pl w pkt 6.10.,

– www.bdo.mos.gov.pl,

– [email protected],

– pod numerem infolinii (dni robocze, w godzinach: 8.00–15.00): 22 37 50 500, 22 25 59 450,

– pomoc techniczna: 22 369 20 66,

– pomoc merytoryczna: 22 369 20 65,

– telefon kontaktowy do Departamentu Opłat Środowiskowych: 22 59 79 200 lub 22 59 79 201,

– kontakt bezpośredni: Departament Opłat Środowiskowych, ul. Skoczylasa 4, 03-469 Warszawa.

 

Źródło: UMWM w Warszawie