Historia Radom i okolice Społeczeństwo

40 lat temu zmarł Michał Sawicki. Wybitny mistrz świata związany z Radomiem

Michał Sawicki podczas zawodów w 1931 r. / Fot. IPN Radom

25 maja 1986 roku w Radomiu zmarł Michał Sawicki – jeden z najbardziej utytułowanych sportowców okresu II Rzeczypospolitej, wielokrotny mistrz świata i Polski w łucznictwie oraz strzelectwie sportowym.

Pochodził z Warszawy, gdzie ukończył szkołę techniczną i pracował jako kreślarz w biurze projektowym. Jego sportowa kariera rozpoczęła się w 1929 roku, kiedy zaczął regularnie trenować w Harcerskim Klubie Strzelecko-Łuczniczym. Bardzo szybko ujawnił ogromny talent.

Wkrótce został skierowany do odbycia służby wojskowej w 72. Pułku Piechoty w Radomiu. To właśnie tam dowództwo umożliwiło mu dalszy rozwój sportowy. Już w sierpniu 1931 roku Michał Sawicki reprezentował Polskę podczas I Mistrzostw Świata w Łucznictwie we Lwowie.

Podczas zawodów zdobył dwa tytuły mistrza świata – w wieloboju indywidualnym oraz strzelaniu na dystansie 40 metrów. Wywalczył także dwa tytuły wicemistrzowskie – w wieloboju drużynowym i strzelaniu na dystansie 30 metrów.

W kolejnych latach odnosił dalsze sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Łącznie zdobył cztery tytuły mistrza świata oraz trzy tytuły wicemistrza świata. Był również pięciokrotnym mistrzem Polski w wieloboju indywidualnym oraz szesnastokrotnym mistrzem Polski w strzelectwie sportowym.

Po II wojnie światowej zamieszkał w Radomiu. Był związany z klubami Broń, Spójnia i Sparta – najpierw jako zawodnik, a później trener.

Michał Sawicki zmarł 25 maja 1986 roku. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

Źródło: IPN Radom