O tym się mówi

8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół

8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tym pożytecznym owadom i zdać sobie sprawę z faktu, jaką rolę spełniają w prawidłowym funkcjonowaniu całego ekosystemu. Ponadto każdy z nas może w realny sposób zadbać o ich populację. 

Pszczoły zapylają aż 70 proc. gatunków roślin (ogórek, cukinia, słonecznik i bardzo wiele innych plonów), które jednocześnie zapewniają 90 proc. pożywienia na świecie. 

Wybierając rośliny na balkon czy do przydomowego ogródka, warto wybrać te, które są lubiane przez zapylacze. Zwłaszcza że wiele popularnych w kuchni ziół wspiera pracę pszczół oraz trzmieli. To mięta, bazylia, melisa, tymianek czy szałwia. Sadząc je, można pomóc pożytecznym owadom, a przy okazji zyskać dostęp do świeżych przypraw bez wychodzenia do sklepu

– zwraca uwagę Felice Scoccimarro, założyciel Akademii Ekologicznej, a także prezes działającej w branży gospodarowania odpadami spółki Amest Otwock, na której terenie już od kilku lat funkcjonuje pasieka.

I dodaje także:

Prawdziwą zmorą, w szczególności dla dziko żyjących owadów, a wśród nich pszczół i trzmieli, są pozostawiane w niewłaściwych miejscach odpady. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że nawet szklana butelka może wyrządzić ogromne szkody. Owady, wabione słodkim zapachem, chętnie wlatują do wnętrza takiego opakowania. Wiele z nich nie jest w stanie już wydostać się z takiej pułapki

Statystyki wskazują, że zapylacze potrzebują wsparcia ze strony ludzi. Na świecie w ostatnich latach spadła ilość produkowanego miodu. Według portalu Statista, w 2000 r. wynosiła ona 1,26 mln ton, a w 2017 r. – 1,88 mln ton. Niestety jednak w 2020 r. było to już tylko 1,77 mln ton.

Źródło informacji i foto: Amest