Historia Polska i świat Społeczeństwo Wyróżnione

80. Rocznica bitwy pod Monte Cassino

„Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie” – głosi sentencja widniejąca nad wejściem do cmentarza na Monte Cassino. Trwający od 17 stycznia do 18 maja 1944 roku bój, był serią czterech krwawych starć między wojskami alianckimi a siłami niemieckimi podczas II wojny światowej.

Bitwa pod Monte Cassino, trwała od 17 stycznia do 19 maja 1944 roku i była serią czterech krwawych starć między wojskami alianckimi a siłami niemieckimi podczas II wojny światowej. Położone we Włoszech wzgórze Monte Cassino, na którym znajdowało się opactwo benedyktyńskie, stało się strategicznym punktem obronnym Niemców, blokującym drogę do Rzymu. Zdobycie terenu było bardzo ważne dla aliantów, pragnących przełamać Linię Gustawa.

Pierwsza bitwa rozpoczęła się 17 stycznia 1944 roku, kiedy to głównie amerykańskie i brytyjskie siły próbowały przełamać niemieckie pozycje, jednak bez powodzenia. Kolejna ofensywa, w której wzięły udział Korpus Nowozelandzki i Hinduski, również zakończyła się niepowodzeniem, mimo intensywnego bombardowania opactwa. Trzecie natarcie, przeprowadzone przez II Korpus Polski, także nie przyniosło oczekiwanego przełomu.

Decydujące starcie miało miejsce podczas czwartej bitwy, rozpoczętej 11 maja 1944 roku. W masowym ataku brały udział oddziały brytyjskie, amerykańskie, francuskie i polskie. 18 maja 1944 roku to II Korpus Polski pod dowództwem generała Władysława Andersa zdołał zdobyć wzgórze, zatykając biało-czerwoną flagę na ruinach opactwa, co symbolizowało zwycięstwo.

Bitwa pod Monte Cassino była jednym z najbardziej krwawych starć w kampanii włoskiej, z tysiącami ofiar po obu stronach. Jej wygranie otworzyło aliantom drogę do Rzymu, który został wyzwolony 4 czerwca 1944 roku. Dla Polaków bitwa ta ma szczególne znaczenie ze względu na kluczową rolę, jaką odegrali w ostatecznym zwycięstwie. Na polskim cmentarzu wojennym pod Monte Cassino spoczywa wielu żołnierzy, którzy oddali życie w tej bitwie. Ich poświęcenie jest upamiętniane podczas corocznych obchodów i ceremonii. Odwiedzających polski cmentarz na Monte Casino wita sentencja: „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”.

Źródło: Dzieje.pl / ipn.gov