Anna Mucha zaprasza na spotkanie z filmem w Radomiu

Radom już po raz jedenasty stanie się stolicą filmu. Kameralne Lato to nie tylko spotkanie ze sztuką filmową, ale także miejsce do rozmowy o ważnych społecznych problemach. Od 6 lat współorganizatorem imprezy jest Komenda Wojewódzka Policji.

– Chcielibyśmy przy okazji spotkań z filmem mówić o ważnych problemach społecznych. Chcielibyśmy tą 11 edycję poświęcić stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Będziemy mówić o problemach społecznych w wymiarze wpływu alkoholu na nasze życie, zwłaszcza życie młodych. Nie zapominamy jednak o tym, że Kameralne Lato to spotkania z kulturą przez duże "K" – mówi insp. Marek Świszcz, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Radomiu.

Ambasadorką wydarzenia jest aktorka Anna Mucha, która z festiwalem związana jest od początku.

– W Radomiu jeśli o chodzi o ten festiwal to nawet ściany pomagają i ja spotykam się tutaj za każdym razem z ogromną życzliwością. Festiwal filmowy to są przede wszystkim projekcje filmowe. Nazwa Kameralne Lato wzięła się raczej od kamery, niż od kameralności imprezy. Impreza nam się rozrosła i jest imprezą międzynarodową. Po 11 latach możemy powiedzieć, że mamy swoich wychowanków, którzy stali się profesjonalnymi filmowcami. Cieszy mnie to spełnianie i realizowanie się w codzienności filmowej – mówi Anna Mucha.

Kameralne Lato to także szereg imprez towarzyszących, przy organizacji których bierze udział m.in. radomska Łaźnia.

– Zaczynamy od koncertu orkiestry policyjnej wraz z występem Agnieszki Bochyńskiej Wojdył, który odbędzie się 1 lipca o godz. 19:00. Zanosi się na duże artystyczne wydarzenie. Właściwie każdego dnia coś w Łaźni będzie się działo. Przed południem każdego dnia festiwalu będą odbywały się warsztaty „ABC pracy przed kamerą” prowadzone m.in. przez Annę Muchę, a także radomskich aktorów np. Łukasza Węgrzynowskiego czy Adama Majewskiego. Z wielkim przekonaniem bierzemy udział w tej imprezie wierząc, że jest to jedno z ciekawszych wydarzeń artystycznych w Polsce – wylicza Beata Drozdowska, dyrektor Łaźni – Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych i Galerii.

Dzięki mecenatom i partnerom wydarzenia możliwa jest realizacja założeń na najwyższym poziomie.

– W ramach programu ERASMUS+ młodzi filmowcy z zagranicy: Włoch, Francji, Węgier przyjeżdżają do Radomia, by wspólnie z polskimi kolegami realizować krótkie filmy o profilu społeczno-profilaktycznym. Będziemy zajmować się wykluczeniem społecznym, walką z alkoholizmem. Z kolei firma Canon umożliwia warsztatowiczom pracę na najlepszym sprzęcie, którego nie powstydziliby się profesjonalni filmowcy. Canon zapewnia nam technologie audiowizualne, dzięki którym powstają tak ciekawe spoty, jakie mogliście państwo podziwiać chociażby w zeszłym roku – tłumaczy Karolina Adamczyk, dyrektor festiwalu.

Organizatorzy chcą także być „bliżej ludzi” oraz zachęcić filmowców do realizacji filmów w naszym mieście.

– W tym roku chcemy wyjść do ludzi, być bliżej mieszkańców Radomia i tutaj pomaga nam Amfiteatr, dzięki któremu będziemy mogli zagospodarować przestrzeń miejską, stworzyć tzw. strefę filmu gdzie będzie można spotkać się z filmowcami, producentami, krytykami filmowymi, antropologami kultury. W tym roku pragniemy także pokazać miasto filmowcom, jako miejsce interesujące pod kątem lokacji. Miejsce, które może być idealne do realizacji filmów długometrażowych, ale także krótkich form filmowych. W Radomiu jest mnóstwo ciekawych miejsc – dodaje Karolina Adamczyk.

Ważnym elementem festiwalu są konkursy.

– W Konkursie Głównym będziemy pokazywali najlepsze polskie filmy, które posiadają rys społeczny. Zgrupujemy je w cztery bloki. Oprócz tego będzie Konkurs Filmów Niezależnych, który będzie trwał jeden dzień. Trzeci, ostatni już konkurs filmowy to Konkurs Filmów Odrzutowych Hyde Park, w którym będziemy pokazywali te filmy, które nie mieszczą się w żadnych ramach gatunkowych i formalnych – mówi Ada Bogdziewicz, dyrektor artystyczny festiwalu.

Laureatów wybiorą znani i cenieni fachowcy branży filmowej. W jury Konkursu Głównego zasiądą: Arkadiusz Tomiak – autor zdjęć filmowych, Derrick Ogrodny – producent filmowy i telewizyjny, Janusz Chabior – aktor, Anna Mucha – aktorka i Joanna Kos-Krauze – reżyserka, scenarzystka oraz przewodnicząca jury. Produkcje zgłoszone do Konkursu Filmów Niezależnych oceniać będą natomiast: Błażej Chrapkowicz – krytyk filmowy, dziennikarz, publicysta, Łukasz Adamski – krytyk filmowy, dziennikarz, publicysta oraz Anna Równy – trenerka edukacji filmowej.

– Festiwal Kameralne Lato idealnie wpisuje się w tą strategię, że Radom jest miastem, w którym stwarzane są warunki, by rozpoczynać karierę. Liczę na to, że w tym roku nasze miasto odwiedzi rzesze młodych ludzi, którzy marzą o wielkiej filmowej karierze – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.