:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  3°C bezchmurnie

„Ścięcie śmierci” w Jedlińsku

Powiat Radomski, „Ścięcie śmierci” Jedlińsku - zdjęcie, fotografia

We wtorek, 13 lutego w Jedlińsku odbędzie się tradycyjne „Ścięcie śmierci”.

Wydarzenie odbywa się tradycyjnie, co roku, w ostatni wtorek karnawału, przed Środą Popielcową.

Nazywane jest inaczej „Jedlińskimi kusakami”.

Widowisko to głęboko zakorzenione w tradycji miejscowości, jest jedynym tego rodzaju obrzędem ludowym w Polsce. Obrzęd ten w XIX wieku, bardzo rozbudowany, miał nieco odmienny przebieg niż reaktywowany obecnie. Mianowicie w zapustny wtorek ludność Jedlińska poruszona wiadomością przyniesioną przez Kantego, odźwiernego w kościele, iż śmierć upiwszy się w kusaki zgubiła kosę w Tocznem (tj. na łąkach Jedlińska nad rzeką Tymianką) i śpi pod Spaloną Groblą, wyrusza prowadzona przez Kantego na podmiejskie łąki, gdzie mocno ją wiąże postronkami, a następnie w triumfalnym pochodzie prowadzi do osiedla. Powiadomiony o złapaniu śmierci burmistrz wraz z ławnikami oczekiwał na rynku miejskim przybycie niezwykłego orszaku. Rozpoczyna się rozprawa sądowa. Gawiedź oskarża śmierć. Po wysłuchaniu oskarżeń sąd wydaje wyrok, wzywa kata. Kat zajmuje miejsce na placu, dobywa miecza i groźnie przemawia. Straszy karami tych, którzy postępować będą niezgodnie z prawem. Po skończonej mowie ścina śmierci głowę, z której sypie się popiół, a z fałdów śmiertelnej koszuli wyskakuje czarny kot – wyobrażenie duszy. Po ścięciu na szafocie pojawia się anioł ostrzegający wszystkich, iż śmierć nadal zbierać będzie swoje plony. Kat wkłada zwłoki śmierci na sanie, które ciągną dzieci i dorośli. Objechawszy osadę, dostarczają zwłoki burmistrzowi celem spisania aktu zgonu. Po spisaniu aktu sprawiają śmierci pogrzeb w karczmie – bawiąc się i tańcząc do północy.

Obecnie widowisko odbywa się według wierszowanego XIX – wiecznego opisu autorstwa ks. Jana Kloczkowskiego, ale w swej obecnej formie odbiega od dawnego zwyczaju. Od rana na ulice Jedlińska wylegają przebierańcy, zwani kusakami. Zestaw postaci jest różnorodny. Wszystkie postaci, w tym również kobiece grane są przez mężczyzn. Najliczniejszą grupa przebierańców są diabły. Są również: para młodych, wójt Pardoła, niedźwiedź, policjanci, liczna grupa żydów i prostego ludu, cyganie, rybacy, grajkowie, bębniści i wiele innych barwnych postaci.

Program tegorocznego wydarzenia:

13:00 – przejęcie władzy od Wójta Gminy Jedlińsk

13:10 – występy kapel ludowych

15:00 – występ zespołu Fokus cz. I

15:30 – powitanie gości

15:40 – widowisko plenerowe „Ścięcie śmierci”

16:40 – występ zespołu Fokus cz. II

17:20 – występ zespołu Jorrgus

Nie zabraknie także jarmarku rękodzieła ludowego, stoisk handlowych, gastronomicznych i licznych dodatkowych atrakcji.

 

Karolina Kozieł

Fot. GCKiKF Jedlińsk

„Ścięcie śmierci” w Jedlińsku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się