:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C słabe opady deszczu

11 XI 2018 DZIEŃ POLSKIEGO KINA w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia

Kiedy: 2018-11-11 , godzina: 14:00 | Gdzie: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu ul. Kopernika 1

Kino, DZIEŃ POLSKIEGO Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia - zdjęcie, fotografia

11 listopada będziemy obchodzić 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Polskie kino natomiast w tym roku obchodzi 110. urodziny. Najstarszym polskim filmem jest bowiem pochodząca z 1908 roku „Pruska kultura”. Dlatego też nie możemy ominąć takiej okazji do świętowania!

 

- Nasze kino należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych – najlepszych kin w Polsce wychowujących następne pokolenia wytrawnych kinomanów. Zapraszamy naszych Widzów do uczczenia tych dwóch wyjątkowych dat w najprzyjemniejszy z możliwych sposobów, czyli w kinie! Z tej okazji przygotowaliśmy specjalny program z okazjonalną ceną biletów 11 zł na wszystkie filmy w tym dniu - informuje Kinga Maszczyńska z MCSW Elektrownia.

PROGRAM:

14.00 – BASIA, animowany film dla dzieci, reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Polska 2018 (50’)

Basia to wyjątkowo rezolutna 5-latka, dobrze znana wielbicielom książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Film zabiera nas do radosnego świata dziewczynki, która codziennie uczy się czegoś nowego. Twórcy zachowali styl rysunków i poczucie humoru charakterystyczne dla książek o Basi.

16.00 – PAN TADEUSZ, dramat historyczny, niemy, reż. Ryszard Ordyński, Polska 1928 (124’)

Pokaz filmu z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka.

Pierwsza ekranizacja epopei Adama Mickiewicza z 1834 pod tym samym tytułem. Premiera odbyła się w listopadzie 1928r. Ordyński nakręcił film między innymi w majątku Czombrów nieopodal Świtezi, gdzie dzieciństwo spędzał Adam Mickiewicz. Przez wiele lat dzieło uważano za zaginione, dopiero w 2006 odnaleziono większość nakręconego materiału. W 1999 r. Andrzej Wajda dokonał drugiej ekranizacji poematu, również pod tym samym tytułem.

18.15 – WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ, dramat obyczajowy, reż. Andrzej Wajda, Polska 1968 (100’)

Pokaz z kopii po rekonstrukcji cyfrowej.

Początkowo film miał być hołdem tragicznie zmarłemu rok wcześniej Zbyszkowi – Zbigniewowi Cybulskiemu. Ten wątek jest w filmie obecny. Aktor Daniel (Daniel Olbrychski) jest traktowany przez środowisko jako następca zmarłego gwiazdora. Sam przymierza się do roli spadkobiercy, by ją ostatecznie odrzucić i zademonstrować, że pragnie iść w innym kierunku.

Wajda dał w filmie obraz środowiska filmowego, nieco ironiczny, prześmiewczy. Pokazał fobie nękające filmowych twórców. W rolach głównych znakomici aktorzy: B. Tyszkiewicz, E. Czyżewska, A. Łapicki, D. Olbrychski, B. Kobiela, W. Dymny.

20.00 – ETER, dramat obyczajowy, reż. Krzysztof Zanussi, Polska, Ukraina, Węgry, Litwa 2018

Pokaz przedpremierowy

Najnowszy film autora Struktury kryształu, Barw Ochronnych, Constans. Początek XX wieku, obrzeża Cesarstwa Rosyjskiego. Doktor podaje śmiertelną dawkę eteru młodej kobiecie, którą pragnie uwieść. Ucieka. Znajduje zatrudnienie w austriacko-węgierskiej twierdzy, gdzie kontynuuje swoje eksperymenty z eterem. Ich celem jest uśmierzenie bólu, ale też manipulowanie ludzkim zachowaniem.

Ogólnopolskim organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych oraz Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych. Projekt otrzymał wsparcie finansowe Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Projekcje odbędą się w kinie Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, ul. Kopernika 1 w Radomiu.

Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www.elektrownia.art.pl.

 

Źródło: MSCW Elektrownia

11 XI 2018 DZIEŃ POLSKIEGO KINA w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się