:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C pochmurno z przejaśnieniami

38. rocznica powstania radomskiej Solidarności [FOTO]

38 lat temu powstała NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska. We wtorek, 9 października odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Obchody rozpoczęła msza święta w kościele św. Trójcy w Radomiu, pod przewodnictwem ks. Edwarda Poniewierskiego, kanclerza kurii diecezji radomskiej.

Po mszy świętej uczestnicy złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą założenie „Solidarności” Ziemia Radomska przy ulicy Malczewskiego.

Następnie w Resursie Obywatelskiej odbyła się główna cześć obchodów.

Wśród gości byli m.in. Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera, minister Antoni Macierewicz, Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu MON, Karol Semik, wiceprezydent Radomia oraz działacze „Solidarności” Ziemia Radomska.

Na początek Andrzej Sobieraj, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Założycielskiej „Solidarność” Ziemia Radomska przypomniał o trudnej drodze do utworzenia związku.

- 38 lat temu były strajki, przestoje. Jednak Radom po tych słynnych ścieżkach zdrowia 1976 roku nie był w stanie zorganizować się na tyle, by powstał Międzyzakładowy Komitet Założycielski. Próby spełzły na niczym. Trudność niesamowita do zakładania związków, obawy o kolejne ścieżki zdrowia, zwolnienia i tragedie, które rodziny przeżywały po wydarzeniach 1976 roku. Wreszcie 9 października udało się zorganizować spotkanie. Profesor Kłopotowski, przedstawiciel z Warszawy i Gdańska doprowadził do spotkania, w wyniku którego wyłoniono pierwsze władze na ziemi radomskiej. Możemy być dumni z tego, że jako jeden z niewielu regionów już w roku 1981 mówiliśmy oficjalnie, że walczymy nie tylko o związki ale o wolną i niepodległą Polskę. Niewiele było regionów, gdzie oficjalnie o tym mówiono. Były próby zastraszeń, prześladowania, ale to się opłaciło, do tego stopnia, że w dniu dzisiejszym możemy być dumni z tego, że możemy się spotkać i nasze marzenia o wolnej Polsce się ziściły – przypomniał Andrzej Sobieraj.

Minister Antoni Macierewicz podziękował ówczesnym działaczom radomskiej „Solidarności” za odwagę i determinację.

- Mieliście wtedy tą niebywałą odwagę, chociaż czuliście na plecach tamte pałki, chociaż jeszcze nie zabliźniły się rany od ścieżek zdrowia z czerwca 1976 roku wiedzieliście, że musicie pójść na przód. Porwała was ta wielka fala Solidarności, która wtedy przetaczała się przez całą Polskę. Pamiętajcie, że byliście współtwórcami najbardziej niesamowitego zjawiska w historii świata. Nie było w dziejach większego ruchu społeczno-narodowego, jak Solidarność. Andrzeju, ty który wtedy stanąłeś na czele Solidarności ziemi radomskiej jesteśmy ci dzisiaj szczególnie wdzięczni, chcemy wam wszystkim szczególnie podziękować, bo poza tym wielkim przesłaniem solidarności, sprawiedliwości, patriotyzmu polskiego niesiecie jeszcze jedno przesłanie o którym dzisiaj trzeba koniecznie przypomnieć, że siła narodu wyrasta z wolnych wyborów. Siła tkwi w narodzie, który w wolnych, powszechnych wyborach przekazuje swój głos tym, których wybierze – mówił Antoni Macierewicz.

Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera odczytał list od premiera RP Mateusza Morawieckiego.

- Wszystkim państwu, którzy współtworzyliście ówczesną Solidarność tej ziemi pragnę złożyć serdeczne podziękowania i wyrazy szacunku. Stanowiliście rzeszę ludzi, których połączyła idea, która broni prawa do godności ludzkiej, pracy i walki o wolną Polskę. Sprzeciwiając się komunistycznemu reżimowi, nie wahaliście się stanąć po stronie prawdy i sprawiedliwości. Bez państwa determinacji i wiary nie byłoby przełomu przynoszącego nam wszystkim wolną ojczyznę – można było usłyszeć w słowach skierowanych do zebranych przez premiera RP.

Minister Wojciech Skurkiewicz zaproponował, by 2020 rok ogłosić w naszym mieście rokiem radomskiej Solidarności.

- To szczególna data i szczególny dzień dla mieszkańców Radomia. Dziś, kiedy odwołujemy się do etosu solidarności nie zapominajmy także o słowach Jana Pawła II, który mówił do nas, że solidarność to jeden z drugim, a nie jeden przeciw drugiemu. Ważne rocznice trzeba czcić. Rozpocznijmy dziś przygotowania, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości, do roku 2020 i ogłośmy go, jako radomianie, rokiem radomskiej Solidarności. Tak, żeby młodym ludziom przybliżać historię Radomia i Polski – zaproponował Wojciech Skurkiewicz.

Wiceprezydent Karol Semik przypomniał, jak ważne jest opowiadanie o historii młodym ludziom.

- To sięganie do pamięci i historii jest niezwykle ważne, żeby o tym mówić młodym, co staramy się czynić w radomskich szkołach. Jest to coś, co daje nam szansę pokoleniowego przetrwania. Wolność nie jest dana raz na zawsze. To przywoływanie rocznic historycznych, takich jak dzisiejsza, jest tą pracą na rzecz wolności – mówił Karol Semik.


38. rocznica powstania radomskiej Solidarności [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się