:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -3°C pochmurno z przejaśnieniami

Anima Urbis 2017. Jakie atrakcje czekają na tegorocznych poszukiwaczy Ducha Miasta?

Wydarzenia, Anima Urbis Jakie atrakcje czekają tegorocznych poszukiwaczy Ducha Miasta - zdjęcie, fotografia

Już po raz siódmy w sobotę, 17 czerwca odbędzie się w naszym mieście wyjątkowe wydarzenie kulturalne, „Anima Urbis” A.D. 2017. W tym roku tematem przewodnim imprezy jest wymiar sprawiedliwości.

 

W konferencji wzięli udział przedstawiciele Sądu Okręgowego i Prokuratury Okręgowej w Radomiu, partnerzy tegorocznej edycji: Joanna Kaczmarek-Kęsik, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Radomiu oraz Robert Baszczyński, zastępca Prokuratora Okręgowego.

– „Anima Urbis” to poszukiwanie Ducha Miasta. Od kilku lat bawimy się w odwiedzanie różnych rozmaitych i nietypowych miejsc na przestrzeni Radomia oraz pokazywanie ich w trochę inny sposób. Jak wiadomo, z duchami najlepiej porozumieć się nocą, stąd nasze nocne, czerwcowe wędrówki – mówiła Renata Metzger, dyrektor radomskiej „Resursy”. – To jedyna taka impreza w Radomiu i jedyna taka impreza w Polsce.

Wydarzenie startuje o godz. 20:00 w Sądzie Okręgowym przy ul. Piłsudskiego 10. Tam m. in. Sąd od kuchni, czyli zwiedzanie gmachu z przewodnikiem, Z dziejów radomskiego wymiaru sprawiedliwości – prezentacja multimedialna oraz Epilog krwawego dramatu, czyli rekonstrukcja procesu z międzywojennego Radomia.

– Będzie to jedyna i niepowtarzalna okazja, by zajrzeć w takie miejsca Sądu, które nie są dostępne dla interesantów. Będzie można zobaczyć gabinet sędziego, gabinet przewodniczącego wydziału, archiwum oraz pomieszczenia aresztu, gdzie przebywają osoby, które są tymczasowo aresztowane bądź pozbawione wolności, salę rozpraw. Zachęcam serdecznie do udziału – mówiła Joanna Kaczmarek-Kęsik, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Radomiu.

Następnie wydarzenie przeniesie się na plac przed Pałacem Ślubów przy ul. Moniuszki 9, gdzie o godz. 21:00 będzie można zobaczyć rekonstrukcję historyczną Radom 1945. Rozbrajamy NKWD! Reżyseria: Przemysław Bednarczyk.

O godz. 21:30 spotykamy się na dziedzińcu Prokuratury Okręgowej przy ul. Malczewskiego 7. Tam będzie można obejrzeć Jutrzenkę wschodzącą na Wschodzie – program artystyczny i prezentacja multimedialna o radomskiej loży masońskiej, Szermrane ballady – koncert grupy wokalnej „Resursa”, Więzienny hip-hop – występ formacji tanecznej „Ogarnij”, Z milczących raportów – program kabaretowy.

– Również zapraszamy wszystkich Państwa do odwiedzenia naszej siedziby Prokuratury Okręgowej w Radomiu. Jako, że nasze pokoje niewiele odbiegają od tych, które mieszczą się w Sądzie Okręgowym, to zapraszamy na dziedziniec. Tam opowiemy, co się mieści w budynku i postaramy się przybliżyć historię. Atrakcji niewątpliwe nie zabraknie – zachęcał zastępca Prokuratora Okręgowego Robert Baszczyński.

Z kolei o godz. 22:30 na dziedzińcu Resursy Obywatelskiej przy ul. Malczewskiego 16 odbędzie się Proces - spektakl Teatru „Resursa” na podst. Franza Kafki, Czarny chleb i czarna kawa – koncert formacji rockowych z „Resursy”, w tym Kadm, Betun, The Sunset, Yate, Paragraf Band), Na władzę nie poradzę – wystawa i pokaz sprawności dawnej policji w Radomiu oraz Co ty wiesz o Resursie? - konkurs z nagrodami.

Na koniec wydarzenie przeniesie się na plac przed gmachem nowego Sądu Rejonowego i Okręgowego prazy ul. Warszawskiej 1, gdzie zaprezentowany zostanie Wysoki sądzie, wszystko powiem szczerze – koncert grupy lokalnej „Resursa”, Więzienny hip hop II – występ formacji tanecznej „Ogarnij”, Z pism urzędowych – program kabaretowy Teatru Poszukiwań oraz Pod opieką Temidy – happening finałowy.

W konferencji uczestniczył również Paweł Łuk Murawski, komendant Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu.

– Tam, gdzie sąd i prokuratura, tam i służba wykonawcza, czyli policja. Działamy od 2010 roku, jeździmy po kraju na inscenizacje, różnorakie występy, gdzie przedstawiamy funkcjonowanie przedwojennej policji. Zaprezentujemy doprowadzenie z izby zatrzymań oskarżonego na salę sądową. Planujemy jeszcze wystawić przed sądem posterunki policyjne na rogu ulic Sienkiewicza i Piłsudskiego klimat dla tej nadchodzącej wycieczki. A na dziedzińcu przed Resursą pokażemy, jak na w czasie XX-lecia międzywojennego zmieniało się wyposażenie mundurowe policji – zachęcał rekonstruktor.

Po zakończeniu imprezy, ok. godz. 1:00 uczestników „Anima Urbis” odwiozą w dwóch kierunkach (Michałów/Gołębiów/Glinice/Ustronie oraz Śródmieście/Zamłynie/Borki/Południe) bezpłatne autobusy MPK.

 

Małgorzata Stasiak


Anima Urbis 2017. Jakie atrakcje czekają na tegorocznych poszukiwaczy Ducha Miasta? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się