:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C słabe opady deszczu

Anima Urbis. Radomskie ścieżki wolności

Kiedy: 2018-06-16 , godzina: 20:00 | Gdzie: Rynek Radom

W sobotę, 16 czerwca Resursa Obywatelska zaprasza na kolejną edycję wydarzenia Anima Urbis – Dusza Miasta, tym razem pod hasłem „Radomskie ścieżki wolności”.

- W tym roku jest to wyjątkowe wydarzenie ze względu na to, że w bieżącym roku przypada setna rocznica odzyskana przez Polskę niepodległości, a Radom na tej mapie historycznej ma znaczące miejsce, gdyż Radom odzyskał tę niepodległość nieco wcześniej, bo już 2 listopada i m.in. o tym fakcie będziemy przypominać podczas tegorocznej Anima Urbis. Będziemy również przypominać o różnych ważnych miejscach i osobach zasłużonych na niwie narodowo-wyzwoleńczej, stąd też taka, a nie inna trasa tegorocznej wycieczki – tłumaczy Marcin Kępa z Resursy Obywatelskiej.

Wydarzenie rozpocznie się pod pomnikiem Czynu Legionów w Rynku o godz. 20:00. Pierwsza część wycieczki, czyli „Marszałek w Radomiu” to rekonstrukcja historyczna odsłonięcia pomnika Czynu Legionów z roku 30 z udziałem samego marszałka Piłsudskiego. W tę rolę wcieli się Włodzimierz Mancewicz. Tam również zaśpiewanych zostanie kilka pieśni legionowych wraz z grupami wokalnymi działającymi w Resursie Obywatelskiej.

Następny punkt programu to klasztor oo. Bernardynów (godz. 20:45).

- To też takie miejsce niezwykłe na mapie radomskich ścieżek wolności. Bernardyni za zaangażowanie w powstanie styczniowe zostali z Radomia wygnani. Przypomnimy u Bernardynów „Legendę krwawego starca”, czyli mowa o pułkowniku Dionizym Czachowskim. O historii samego klasztoru opowiedzą nam jego gospodarze. Będzie zwiedzanie klasztoru i koncert w wykonaniu Sebastiana Bąkowskiego – zapowiada Marcin Kępa.

Kolejny przystanek to Komenda Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Traugutta. (godz. 21:30). Tam będzie można zwiedzić Izbę Pamięci. Odbędzie się prezentacja historyczna. Nie zabraknie także pokazu sprzętu gaśniczego.

O godz. 22:15 wydarzenia przeniosą się na dziedziniec Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piłsudskiego, gdzie odbędzie się koncert „Formacji Prozak”, a oprócz tego bardzo bogata prezentacja zdjęć z czasów międzywojennego Radomia. Tam też przyjdzie czas na odpoczynek. Specjalne stoisko kulinarne przygotuje restauracja Panie/Panowie. Będzie można także wziąć udział w konkursach, w których nagrodami są ciekawe książki.

Ok. godz. 23:30 uczestnicy spaceru udadzą się na Plac Konstytucji 3 Maja, w okolice rzeźby prof. Leszka Kołakowskiego. Tam Teatr Poszukiwań wystawi spektakl „Lumiarz wolności” na podstawie tekstów L. Kołakowskiego.

Ostatni punkt programu to Plac Corazziego (godz. 24:00). Odbędzie się tutaj rekonstrukcja przejęcia przez radomian władzy z rąk austriackich 2 września 1918 roku, a potem koncert pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu zespołu „BETUN”.

Na sam koniec, jak co roku, zostanie uwolniony Duch Miasta. W niebo wzlecą balony, tym razem biało-czerwone.

- Nie zapomniany także o miejscach i ludziach, którzy za „wolność naszą i waszą” polegli. W miejscach pamięci złożymy symboliczną wiązankę biało-czerwonych kwiatów – dodaje Marcin Kępa z Resursy Obywatelskiej.

Wszystkie godziny wydarzeń tegorocznej Anima Urbis, poza godziną rozpoczęcia imprezy, podawane są orientacyjnie (plus/minus 15 minut).


Anima Urbis. Radomskie ścieżki wolności komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się