:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C umiarkowane opady deszczu

Bezpartyjni Radomianie. Cztery stowarzyszenia pod jednym szyldem [FOTO]

Koalicja radomskich stowarzyszeń, które postanowiły pójść wspólnie do wyborów samorządowych, przedstawiła wspólną nazwę.

 

W skład koalicji Bezpartyjni Radomianie wchodzą stowarzyszenia: Radomianie Razem, Bezpartyjni Radom, Wspólnota Samorządowa m. Radomia i Radomski Samorząd Obywatelski.

- Bezpartyjność stawiamy na pierwszym miejscu, ale oczywiście równoważny jest udział radomian i dlatego radomianie są w kolorze czerwonym, żeby wszyscy wiedzieli, że oni są w tym projekcie najważniejsi – tłumaczy wybór nazwy Robert Dębicki, prezes stowarzyszenia Bezpartyjni Radom.

- Nazwa jest kompromisem wszystkich ugrupowań – dodaje Kazimierz Woźniak, prezes stowarzyszenia Radomianie Razem.

Przedstawiciele stowarzyszeń, oprócz wspólnej nazwy, przedstawili także główne kwestie, które chcieliby poruszyć, zmienić w pierwszej kolejności w mieście. Główna idea, jak przyświeca Bezpartyjnym Radomianom, to zmiana wizerunku Rady Miejskiej i jej pracy.

- Jeżeli będziemy mieli swoich radnych, jednym z pierwszych wniosków będzie odpartyjnienie funkcjonowania Rady Miejskiej. To odpolitycznienie chcemy zacząć od funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej. Będziemy chcieli, żeby przewodniczący był wybierany z komitetów, które nie wywodzą się z partii politycznych, ponieważ kiedy przewodniczącymi rady miasta są osoby z partii politycznych, ten wizerunek funkcjonowania rady jest bardzo negatywny. Partie polityczne traktują funkcję przewodniczącego, jako łup polityczny, ta osoba ma gwarantować wpływy partii w samorządzie. Taki wizerunek jest w Radomiu. Przewodniczący, który jest wybrany z listy PiS często łamie regulamin i statut Rady Miejskiej z pobudek politycznych. Przerywa wypowiedzi, komentuje, niekiedy na pograniczu obrazy osoby, która się wypowiadała, nie zwraca radnym uwagi, gdy wypowiadają się nie na temat. Przewodniczący nie powinien tego robić, jego zadaniem jest przeprowadzenie sprawnych obrad – mówi Kazimierz Woźniak, prezes stowarzyszenia Radomianie Razem.

Kolejną kwestią jest udział mieszkańców Radomia w decydowaniu o najważniejszych dla nich sprawach.

- Podstawową rolą radnych jest reprezentowanie mieszkańców, a to powinno odbywać się poprzez dialog. Powinien on mieć miejsce na komisjach Rady Miejskiej. Tam powinna odbywać się dyskusja z mieszkańcami. Tego dziś nie ma. Mieszkańcy nie wiedzą, kiedy odbywają się obrady komisji. Naszą rolą będzie właśnie podjęcie dialogu z mieszkańcami na komisjach, gdzie mieszkańcy zainteresowani tematem będą mogli zabierać głos – mówi Jarosław Kowalik, prezes stowarzyszenia Radomski Samorząd Obywatelski.

Ryszard Fałek ze Wspólnoty Samorządowej zwrócił uwagę na negatywny wpływ partii politycznych na samorząd.

- Nie może być tak, że gminy, z których pochodzi jakiś prominentny polityk otrzymują większe środki, dotacje. Te środki trzeba dzielić równo, a nie dawać tam, gdzie np. wójt czy burmistrz jest z partii rządzącej. Aby wyjść z tego impasu jest prosta metoda, nie głosować na partie polityczne, wtedy udział bezpartyjnych się zwiększy i będzie większa neutralność. Drugie rozwiązanie to okręgi jednomandatowe, wtedy wygrywa najlepszy, nie musi się zasłaniać żadną partią, nie musi zabiegać o bycie na żadnej liście – twierdzi Ryszard Fałek.

Kiedy poznamy kandydata na prezydenta Bezpartyjnych Radomian i kto nim będzie?

- My nie uczestniczymy w wyścigu międzypartyjnym. Nie chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, jaka jest w Warszawie, że kampania teoretycznie nie zaczęła się, a kandydaci rozpoczęli festiwal obietnic. Bliżej wyborów zaprezentujemy kandydata. Będzie to na tyle reprezentujący całe środowiska mieszkańców bezpartyjnych, że będzie miał duże poparcie. Będzie to wybór oparty ma merytorycznych przesłankach – odpowiedział Jarosław Kowalik.


Bezpartyjni Radomianie. Cztery stowarzyszenia pod jednym szyldem [FOTO] komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-05-17 18:02:13

    Brawo! Wreszcie może uda się, aby w samorządzie nie było partyjniactwa. Będzie ważne dobro Radomia, a nie partii.

Dodajesz jako: Zaloguj się