:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C słabe opady deszczu

„Bóg, Honor, Ojczyzna” w każdym nowym paszporcie

Ważne, „Bóg Honor Ojczyzna” każdym nowym paszporcie - zdjęcie, fotografia

Każdy, kto od poniedziałku 5 listopada złoży wniosek o wydanie paszportu, otrzyma dokument według nowego wzoru. Zauważalną zmianą będą nowe motywy graficzne stron paszportowych, nawiązujące do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości.

Będzie bezpieczniej

Paszport będzie spełniał najwyższe standardy bezpieczeństwa. Unikalne zabezpieczenia i cechy stawiają go w jednym szeregu z najlepszymi paszportami na świecie. Specjalne zabezpieczenia dotyczą m.in. strony personalizowanej paszportu. Ta strona będzie wykonana w całości z poliwęglanu, co umożliwia zainstalowanie w niej chipa zawierającego dane dotyczące posiadacza. Strona będzie także łączyć się z książeczką za pomocą specjalnego „zawiasu”. Dzięki temu każda próba odłączenia jej od dokumentu będzie widoczna. 

Patriotyczne motywy

Na stronach nowego paszportu znajdą się motywy graficzne przedstawiające najważniejsze dla odzyskania niepodległości postacie, wydarzenia, miejsca i symbole.Część motywów została wybrana w drodze internetowego głosowania. Najwięcej głosów otrzymały: Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił, Gabriel Narutowicz i Orzełek Legionowy. W paszporcie znajdą się także grafiki przedstawiające Bitwę Warszawską, Order Virtuti Militari oraz twórców Polskiej niepodległości, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i Gabriela Narutowicza.

Na jednej z pierwszych stron nowego dokumentu pojawia się hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna". Na ten temat rozgorzała gorąca dyskusja społeczna. Jest wiele głosów oburzenia, że hasło to nie powinno się znaleźć w urzędowym dokumencie, że żyjemy w państwie świeckim i jest to dyskryminacja ateistów i innowierców. Jednak większość głosów opinii publicznej przychyla się do propozycji i nie widzi w haśle nic złego.

Wymiana starego na nowy nie jest konieczna

Zmiana wyglądu paszportu nie oznacza konieczności jego wymiany przez wszystkich obywateli. Dotyczy ona tych osób, których dokument straci ważność lub zdecydują się wyrobić paszport po raz pierwszy. Osoby, które złożą wniosek o nowy paszport, otrzymają go w terminie do 30 dni. Każdy, kto złożył wniosek o paszport, może sprawdzić na stronie obywatel.gov.pl, czy jego dokument jest już dostępny do odbioru.

 

Fot. MSWiA 

„Bóg, Honor, Ojczyzna” w każdym nowym paszporcie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się