:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -3°C pochmurno z przejaśnieniami

Boże Ciało [FOTOGALERIA]

Informacje z Radomia i okolic , Boże Ciało [FOTOGALERIA] - zdjęcie, fotografia

Dziś obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W tradycji ludowej to święto nazywamy Bożym Ciałem.

 

W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 roku w diecezji krakowskiej. W roku 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie.

 

W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Połączyło się ono z niemiecką tradycją wystawiania czterech ołtarzy i czytania przy nich tekstów Ewangelii czterech ewangelistów. Ołtarze budowane przy drogach są bogato ozdabiane wstążkami, kwiatami i papierowymi kotylionami.

 

Polską tradycją jest także wicie wianków z kwiatów i ziół i przynoszenie ich do kościoła do poświęcenia. Następnie są one zabierane przez wiernych i umieszczane w domostwach dla ochrony przed szkodnikami i nieszczęściami. W święto Bożego Ciała przez ulice niemal wszystkich miast przechodzą uroczyste procesje wiernych intonujących pieśni i recytujących modlitwy. Niesiony jest także Najświętszy Sakrament, który często znajduje się pod baldachimem lub na innym, ozdobnym i wywyższonym, miejscu. Istnieje także zwyczaj, w którym ubrane na biało dzieci komunijne sypią płatki kwiatków na ulice, którymi przechodzić będzie procesja. Jest to znak uwielbienia dla Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.