:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  26°C bezchmurnie

Cenzura na Facebooku

| Gdzie: Radom

Informacje z Radomia i okolic , Cenzura Facebooku - zdjęcie, fotografia

W ostatnich dniach temat usuwania treści przez Facebooka osiągnął szczyt popularności.

O dotkniętych tym problem organizatorach Marszu Niepodległości oraz działaczach narodowych z różnych organizacji informowały niemal wszystkie ogólnopolskie media.
Ostatnie zamieszanie zostało spowodowane usuwaniem przez administrację tego największego serwisu społecznościowego plakatu promującego tegoroczny Marsz Niepodległości. Prawie automatycznie blokowane były konta osób publikujących go w serwisie. To oraz informacje o zaangażowaniu politycznym szefostwa polskiego oddziału Facebooka poskutkowały ogromnym oburzeniem wśród użytkowników portalu, a nawet niektórych parlamentarzystów, którzy zapowiedzieli swoją interwencję.
Taka cenzura na Facebooku nie jest nowym zjawiskiem. Od wielu lat serwis kasował różne treści nacjonalistyczne np. krzyż celtycki. Jednak rok temu zjawisko zaczęło się intensyfikować. Pamiętnym "wyczynem" administracji serwisu z okresu poprzedzającego nadejście fali imigrantów jest usunięcie zdjęcia piłkarzy Lechii Gdański w koszulkach z symbolem Polski Walczącej. Właśnie wspomniany kryzys imigrancki rozpoczął okres zwiększonej cenzury na portalu Marka Zuckerberga. Oprócz stron narodowych, takich jak Blog Nacjonalistki, usuwane były treści niepowiązane z narodowcami jak np. słynne Pitu Pitu. Właśnie wtedy zaczęto tępić różne treści związane z Obozem Narodowo-Radykalnym. Kolejna fala cenzury nadeszła na wiosnę tego roku. Facebook seryjnie zaczął usuwać wszystkie treści związane z ONR-em, a jego symbol falanga powodował blokadę wielu profili prywatnych. Od tego czasu regularnie zaczęto usuwać strony organizacji patriotycznych i narodowych. W czerwcu wycofano z publikacji mającą około ćwierć miliona polubień stronę Marszu Niepodległości oraz stronę Młodzieży Wszechpolskiej, którą, po naciskach społeczności, następnego dnia przywrócono. Represje dotknęły również Ruchu Narodowego oraz jego prezesa posła Roberta Winnicki. O ile stronę parlamentarzysty przywrócono, to liczący około 160 tysięcy polubień profil partii przepadł. Następnym etapem cenzury było blokowanie, a nawet usuwanie kont prywatnych osób zaangażowanych w działalność narodową. Czasami za powód podawano zdjęcia przedstawiające symbole narodowe lub religijne. Tak dochodzimy do mającego miejsce od połowy października kolejnej fali represji wobec nacjonalistów. Ostatecznie skasowano stronę MW, a profilowi Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, za pomocą którego zbierano środki finansowe na Marsz Niepodległości, został mocno ograniczony zasięg. Doszło do tego wspomniane na wstępnie usuwanie plakatu tegorocznego Marszu Niepodległości.
Cała opisana powyżej historia przedstawia Facebooka w bardzo złym świetle, jako miejsce gdzie prawo do wolności słowa mają tylko osoby o poglądach lewicowych. Administracja portalu nie usuwa treści antynarodowych, nawet jeśli zawierają one znaki, za które blokowane są konta osób szeroko pojętej prawicy. Kilka dni temu zablokowano konto posła Kukiz'15 Marka Jakubiaka za zdjęcie morza polskich flag, na którym było widać fragmenty flag z falangą. Tymczasem na wydarzeniu "Mistrzostwa Polski w szkalowaniu nacjonalistów" bez problemu można zaleźć zakazany na portalu symbol ONR-u.
Na początku listopada z przedstawicielami Facebooka miała spotkać się delegacja największych organizacji narodowych, które utraciły swoje profile na portalu. Na spotkaniu nie zjawił się jednak przedstawiciel amerykańskiej korporacji. To pokazuje podejście władz polskiego oddziału portalu do nacjonalistów. 5 listopada pod siedzibą korporacji odbył się protest przeciwko polityce firmy organizowany przez Młodzież Wszechpolską, ONR i Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. 

Cenzura na Facebooku komentarze opinie

  • gość 2016-11-07 22:13:31

    Walka z głupotą i prymitywizmem to nie jest cenzura .:)

Dodajesz jako: Zaloguj się