:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  24°C bezchmurnie

Czy będzie można złożyć własny projekt uchwały?

Ważne, będzie można złożyć własny projekt uchwały - zdjęcie, fotografia

Sejmowa Komisja do spraw Petycji przyjęła, złożoną przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, petycję w sprawie wprowadzenia ustawowej możliwości występowania przez mieszkańców gmin, powiatów i województw z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą do organów, stanowiących jednostki samorządu terytorialnego. Pozytywną opinię ws. projektu wydało również Biuro Analiz Sejmowych.

 

Zdaniem wnioskodawców, władza samorządowa ma być bliżej obywatela, ma być otwarta na lokalne inicjatywy. Pozytywna opinia Komisji i Biura Analiz Sejmowych daje na to szansę. Wprowadzenie ustawowo inicjatywy uchwałodawczej sprzyja rozwijaniu świadomości obywatelskiej, poczucia odpowiedzialności za działania podejmowane przez władze lokalną i regionalną

Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Radomiu Marcin Dąbrowski podkreśla, że jeszcze jako rzecznik prasowy SLD w Radomiu rozmawiał z radnymi poprzedniej kadencji o wprowadzeniu w Radomiu możliwości składania projektów uchwał przez mieszkańców miasta.

- W tej kadencji również przeprowadzane były takie rozmowy. Zawsze kończyły się stwierdzeniem, że to niemożliwe. I zapewne nie chodziło tu tylko o względy proceduralne, ale o podejście wielu radnych do pracy na rzecz Radomia, które w przypadku niektórych radnych oceniam osobiście negatywnie. Teraz jednak pozytywna jednak opinia BAS otwiera ponownie furtkę do wprowadzenia tego rozwiązania ustawowo - wyjaśnia Marcin Dąbrowski. 

Przypomnijmy, projekt był już przedkładany do laski marszałkowskiej. 30 sierpnia 2013 r. do Sejmu wpłynął prezydencki projekt ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego oraz o zmianie niektórych ustaw. Jednak wraz z zakończeniem VII kadencji Sejmu uległ dyskontynuacji.

 

Małgorzata Stasiak

Fot.: SLD Radom - Facebook
 


Czy będzie można złożyć własny projekt uchwały? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się