:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  21°C lekkie zachmurzenie

Dożynki Powiatowo-Gminne 2017. Powiat podziękował za tegoroczne plony [FOTO]

W niedzielę, 10 września na placu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chwałowicach odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne 2017.

 

Gospodarzami tegorocznego Święta Plonów byli Starosta Radomski Mirosław Ślifirczyk oraz Burmistrz Iłży Andrzej Moskwa.

Uroczystości zainaugurowała polowa msza dziękczynna, którą odprawił ojciec Eugeniusz Augustyn, opat wąchockiego Opactwa Cystersów. Kapłan pobłogosławił również dożynkowe wieńce.

Po mszy zespół Kontrast zatańczył poloneza, a Starosta i Burmistrz powitali zgromadzonych gości. Wśród nich byli m.in. posłowie Władysław Kosiniak-Kamysz i Mirosław Maliszewski, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa mazowieckiego Bożenna Pacholczak oraz samorządowcy ziemi radomskiej. Gospodarze podziękowali także rolnikom za tegoroczne zbiory. W asyście Włodzimierza Bojarskiego, kolorowy korowód poprowadzili starostowie Dożynek, Elżbieta Jabłońska z Paskosławia oraz Marek Pastuszka z Jedlanki. Następnie na ręce gospodarzy złożyli chleb, upieczony z tegorocznych plonów. Przekazaniu towarzyszyło przesłanie o mądrym i sprawiedliwym dzieleniu.

Tradycyjnie Starosta Radomski Mirosław Ślifirczyk, Burmistrz Iłży Andrzej Moskwa, Przewodnicząca Rady Powiatu Teresa Bartosiewicz oraz Przewodniczący Rady Miasta Józef Skubisz podzielili się chlebem ze zgromadzonymi na rolniczym święcie gośćmi.

Po tym przyszedł czas na prezentacje i obśpiewywanie 14 dożynkowych wieńców. Jak zwykle, przed komisją stanęło nie lada wyzwanie wybrania tego jednego, najpiękniejszego wieńca. Zdaniem jury, którego przewodniczącą była Teresa Bartosiewicz, najbardziej pomysłowym, a zarazem pozostającym w staropolskim kanonie, okazał się być wieniec, wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Seredzic. Na drugim miejscu znalazł się wieniec z gminy Wolanów, a na trzecim wieniec, stworzony przez Koło Gospodyń Wiejskich z Łączan. Przedstawiciele wszystkich miejscowości otrzymali nagrody od gospodarzy uroczystości.

Imprezie towarzyszyły liczne stoiska kół gospodyń wiejskich, na których można było spróbować tradycyjnych ludowych potraw. Swoje stoiska miały także KRUS, Powiatowy Zespół Doradczy Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Mazowiecka Izba Rolnicza, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Zakłady Mleczarskie FigAnd.

Wręczone zostały także odznaczenia, przyznawane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Medale „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymali Stanisława Szewczyk oraz Pawła Pomorskiego. Kapituła medalu medalu „Zasłużony dla Powiatu Radomskiego” podjęła uchwałę o uhonorowaniu czterech osób, tj. Jana Czarneckiego, Jana Orczykowskiego, Rocha Mieczysława Sulimy oraz Janusza Szmita, który otrzymał też medal „Zasłużony dla Miasta i Gminy Iłża”.

Po tym głos zabrał Starosta Radomski Mirosław Ślifirczyk, który opowiedział o sytuacji radomskiego rolnictwa. Tu Starosta podkreślił, że zależy ona przede wszystkim od samych rolników, ale i państwa. Zdaniem Mirosława Ślifirczyka ważna dla rozwoju wsi i pozyskiwania środków zewnętrznych na inwestycję jest także rola samorządowców.

Oczywiście nie zabrakło części rozrywkowej. Goście mogli wziąć udział w licznych konkursach. W jednym z nich tj. robieniu masła w maselnicy wystartowali wicestarosta Leszek Margas, zastępca burmistrza Marek Łuszczek oraz Bożena Pszczoła z Gozdu. Zwyciężył wicestarosta powiatu radomskiego, który swoje masło wykonał jako pierwszy.

Sporym zainteresowaniem cieszyło się cięcie drewna piłą oraz młócenie cepem zboża. Tu z kolei najlepsi Mirosław Kosno i Marek Janiec z gminy Jedlińsk i gminy Iłża, Mieczysław Mucha i Kazimierz Grosiak z gminy Gózd oraz para Stanisław Kaczmarczyk i Jan Kosno z Iłży.

Tradycyjnie Dożynkom towarzyszyła też część artystyczna. Uczestnikom czas umilały zespoły: Królewskie Źródła z gminy Pionki, Wolanianki z gminy Wolanów, Zespół Kontrast z Miasta Pionki, Niezapominajka z Maliszowa – gmina Kowala, , Folk Piaseczno z Jedlińska, Zespół Ludowy „Wrzosowianki” ze Wrzosu – gmina Przytyk, KGW z Łączan – gmina Wierzbica, zespół Skaryszewiacy z gminy Skaryszew, a także zespoły gospodarzy, czyli Kapela Iłżecka, Dolnojasieńczanki i Chwałowianki.

Zabawę do później nocy zapewnili artyści z Zespołu Tańca Ludowego UMCS z Lublina, kabaret Młodych Panów oraz zespoły PlayBoys i Piękni i Młodzi.

 

Małgorzata Stasiak


Dożynki Powiatowo-Gminne 2017. Powiat podziękował za tegoroczne plony [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się