:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  6°C słabe opady deszczu

Działania policji „Bezpieczne Ferie 2018”

Policja Radom, Działania policji „Bezpieczne Ferie 2018” - zdjęcie, fotografia

Policjanci rozpoczynają działania prewencyjne pod nazwą: „Bezpieczne Ferie 2018”. Mając na uwadze konieczność zapewnienia dzieciom i młodzieży bezpieczeństwa będą m.in. kontrolowali miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży oraz autokary wiozące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

Wkrótce rozpoczynają się ferie zimowe. Dla dzieci i młodzieży to wspaniały czas dla odpoczynku od obowiązków szkolnych i nauki, relaksu w domu i na świeżym powietrzu. Dla ich opiekunów to czas szczególnego zainteresowania się warunkami bezpieczeństwa tego wypoczynku. W naszym województwie zimowa przerwa w nauce trwać będzie od 15 stycznia do 28 stycznia. Policjanci w trosce o wszystkich korzystających z zimowego wypoczynku prowadzić będą akcję „Bezpieczne ferie”. Działania te ukierunkowane są głównie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Policjanci będą szczególnie czuwać nad bezpieczeństwem najmłodszych. Część dzieci i młodzieży wyjedzie na zorganizowane zimowiska, ale sporo z nich zostanie w domach. Pamiętajmy, by zadbać o bezpieczny wypoczynek dla jednych i drugich.

Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdy dzieci spędzają zimowy wypoczynek w miejscu zamieszkania i pozostają przez kilka lub kilkanaście godzin bez opieki pracujących rodziców. Pouczmy nasze pociechy, aby pod żadnym pozorem nie wpuszczały obcych ludzi do domu. Dziecko powinno mieć kontakt telefoniczny z rodzicami i informować ich o każdym istniejącym zagrożeniu. Na placach zabaw, w parkach czy skwerach dzieci powinny bawić się w grupie - najlepiej pod okiem dorosłej osoby. Należy przypomnieć dziecku, że nie wolno mu rozmawiać z obcymi, ani oddalać się w ich towarzystwie. Jeśli dzieci zostają w domu, zadbajmy, aby umożliwić im korzystanie z półkolonii, zajęć w szkołach, świetlicach, domach kultury czy kołach zainteresowań. Jeżeli jest to niemożliwe i dzieci pozostają w domu, to na czas nieobecności dorosłych domowników zapewnijmy najmłodszym opiekę osoby zaufanej. Zostawmy przy telefonie numery do opiekunów lub osób zaufanych oraz numery alarmowe. Przekażmy sąsiadom klucze do domu na wypadek potrzeby udzielenia pomocy. Przypominajmy dzieciom o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych.

Jeśli dziecko przebywa poza domem na placu zabaw lub podwórku, powinno pamiętać, że mogą się nim interesować osoby nie zawsze uczciwe. Należy dziecko nauczyć, aby nie opowiadało o wyposażeniu domu, zasobach rodziny i ich stanie majątkowym. Klucze do mieszkania nosiło zawsze dobrze zabezpieczone pod odzieżą i nie podawało nikomu adresu zamieszkania, nie ulegało namowom osób nieznajomych, aby wpuścić je do mieszkania pod pozorem np. przekazania rodzicom rzeczy lub dokumentów, nie wsiadało do samochodów osób nieznajomych, nie nawiązywało kontaktów z nieznajomymi proponującymi słodycze, poczęstunek w jakimś barze, spacer w miejsca ustronne lub zapraszającymi do swoich mieszkań, nie przyjmowało na przechowanie żadnych przedmiotów od osób nieznajomych (mogą pochodzić z przestępstwa).

Powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo w podróży. Jadąc własnym samochodem pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. Za kierownicę siadamy trzeźwi i wypoczęci. Na postój wybierajmy miejsca zaludnione i dobrze oświetlone. Wysiadając z samochodu należy zabrać ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty, dokumenty, zamknąć auto i włączyć alarm.

 

Autor: Justyna Leszczyńska

Źródło: KMP Radom

Działania policji „Bezpieczne Ferie 2018” komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się