:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C rozproszone chmury

"Elektrownia" zaprasza na elektryzujące wydarzenie!

Wystawy, Elektrownia zaprasza elektryzujące wydarzenie! - zdjęcie, fotografia

Oddział Radomski Stowarzyszenia Elektryków Polskich zaprasza na III Międzynarodową Konferencję Naukową poświęconą prof. Włodzimierzowi Krukowskiemu (1887-1941), popularyzacji jego ideałów i wkładowi w rozwój europejskiej elektrotechniki. Inauguracja wydarzenia nastąpi 8 listopada w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia".

 

- Pierwszym elementem przedsięwzięcia jest konferencja o profesorze Włodzimierzu Krukowskim, drugim wystawa o dziejach radosmkiej Elektrowni 1901-1956, czyli o ponad półwieczu produkcji energii elektrycznej w Radomiu, trzecim elementem natomiast jest monografia historyczna, którą wyda Instytut Technologii i Ekspoloatacji - poinformował Tomasz Staniszewski, członek Oddziału Radomskiego Polskich Elektryków.

Postać prof. Włodzimierza Krukowskiego przybliżył Wiesław Michalski, Prezes Oddziału Radomskiego Stowarzyszenia Polskich Elektryków.

- Ponieważ na przełomie XiX i XX wieku Polacy musieli realizować się w różnych krajach w Europie, rodzice Krukowskiego przenieśli się z Radomia do Estonii. Studiował na Politechnice, pracował w Siemensie w Norymberdze, potem został profesorem Wydziału Elektrotechniki we Lwowie, gdzie pracował aż do wybuchu wojny. Miał 54 lata, kiedy zginął. Zostawił po sobie 23 prace naukowe, 60 patentów na całym świecie, zajmował się szczególnie dokładnością pomiarów, czyli metrologią elektryczną. Oddział Radomski Stowarzyszenia Elektryków Polskich tą postać przypominał i przypomina. Przyjęliśmy jego imię, ustanowliśmy medal jego imienia, jak również uliczka prowadząca do budynku NOT w Radomiu została nazwana imieniem profesora. 

Wystawa historyczna będzie nosić tytuł "Początki elektryfikacji polskich miast - Elektrownia Miejska w Radomiu 1901-1956".

- Dzieje naszej radomskiej Elektrowni są powodem do chluby. Elektrownia Miejska w Radomiu powstała jako pierwsza koncesjonowana elektrownia przez władze zaborcze. Przed Warszawą, Łodzią, Krakowem, Poznaniem. Tutaj nasze miasto w historii elektryfikacji odegrało bardzo znaczącą rolę, o której niestety nie tylko większość radomian nie wie, ale też i większość ludzi w Polsce. Ten ciekawy fakt stał się przyczyną czegoś, co chcielibyśmy przekazać - kontynuował Tomasz Staniszewski, inicjator wystawy. 

W ramach ekspozycji zwiedząjący będą mogli podziwiać historyczne, w większosci oryginalne dokumenty, druki, zdjęcia, papiery wartościowe. dawne materiały, urządzenia i aparaty elektrotechniczne, elementy oświetlenia miejskiego, itp. związane z dawną elektrycznością, a zwłaszcza z historią Elektrowni Miejskiej w Radomiu. 

O kolejnym ważnym elemencie wydarzenia opowiadział prof. Mariusz Malinowski, członek Stowarzyszenia Polskich Elektryków. 

- Udało się nam odtworzyć replikę tablicy rozdzielczo-pomiarowej, która w tamtym czasie znajdowała się w Elektrowni. W dniu inauguracji konferencji i wystawy zostanie ona tutaj zainstalowana - poinformował pasjonat elektryki. 

Organizatorzy wystawy apelują do radomian o przekazywanie zdjęć, przedmiotów i pamiątek związanych z przedwojenną Elektrownią w Radomiu.

Kontakt:

- telefoniczny: 601 244 130 - Tomasz Staniszewski,

- osobisty: Radom, ul. Limanowskiego 52, II piętro.

 

Małgorzata Stasiak


"Elektrownia" zaprasza na elektryzujące wydarzenie! komentarze opinie

  • gość 2018-04-03 09:14:36

    Radom ma całkiem bogatą tradycję elektryków, to trzeba przyznać. Faktem jest, że do dzisiaj można tam trafić na najlepszych fachowców w tej dziedzinie, włączając w to takie firmy jak choćby http://solidneinstalacje.pl/ która nie tak dawno udzieliła mi pomocy przy remoncie mieszkania i spisała się na medal.

Dodajesz jako: Zaloguj się