:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C słabe opady deszczu

Festyn wojskowy i przysięga żołnierzy w najbliższą niedzielę

Kiedy: 2018-05-27 , godzina: 12:00 | Gdzie: Plac Corazziego, ul. Żeromskiego 53

Wydarzenia, Festyn wojskowy przysięga żołnierzy najbliższą niedzielę - zdjęcie, fotografia

W niedzielę, 27 maja w centrum Radomia odbędzie się złożenie przysięgi wojskowej przez żołnierzy wstępujących w szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego oraz festyn rodzinny „Zawsze Gotowi Zawsze Blisko”.

Pierwsza od 10 lat przysięga wojskowa w Radomiu

Przysięga będzie pierwszą od dziesięciu lat uroczystością tego typu w stolicy południowego Mazowsza. Rozpocznie się ona w niedzielę o godz. 12:00 na Placu Corazziego przed Pałacem Sandomierskim. Uroczystość poprzedzi Msza Święta w intencji zaprzysiężonych żołnierzy o godz. 10:30 w Kościele Garnizonowym. W planie uroczystości przewidziana jest tradycyjna defilada.

Słowa roty - przysięgi wojskowej, wypowie 127 ochotników, którzy zostali powołani 12 maja br. do służby w batalionie lekkiej piechoty w Grójcu, który jest pierwszym pododdziałem formowanym w ramach 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tej chwili żołnierze Ci uczestniczą w szesnastodniowym szkoleniu podstawowym na poligonie Nowa Dęba. Po jego zakończeniu i złożeniu przysięgi wojskowej rozpoczną trzyletni okres szkolenia, które będzie prowadzone w formie comiesięcznych, dwudniowych szkoleń rotacyjnych oraz raz w roku 14-dniwowego szkolenia zintegrowanego.

Festyn rodzinny

Po zakończeniu części oficjalnej w parku przy Placu Corazziego odbędzie się festyn rodzinny z licznymi atrakcjami przygotowanymi dla dzieci oraz dorosłych.

Z Terytorialsami będzie można się spotkać i porozmawiać na stoisku promocyjnym 6 Mazowieckiej Brygady OT. Każdy chętny będzie mógł dowiedzieć się jak wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej oraz poznać uzbrojenie i wyposażenie, jakim dysponuje formacja.

Państwowa Straż Pożarna udostępni dla gości specjalistyczne pojazdy gaśnicze oraz ratownictwa chemicznego. Chętni będą mogli sprawdzić się w konkurencji lania wody z hydrokonewek do tarcz oraz skorzystać ze ścianki wspinaczkowej.

Na stoisku radomskiej Komendy Miejskiej Policji będzie można oznakować swój rower oraz skorzystać z „alkogogli”, dzięki którym trzeźwa osoba będzie mogła ocenić świat oczami osoby mającej we krwi 1 promil alkoholu. Dużą popularnością będzie się na pewno cieszył udostępniony wszystkim chętnym symulator jazdy motocyklem.

Na pikniku nie mogłoby zabraknąć czołowego polskiego producenta uzbrojenia, radomskiej Fabryki Broni Łucznik – producenta karabinków GROT wprowadzanych obecnie na wyposażenie SZ RP. Na stoisku „Łucznika” będzie można obejrzeć wystawę broni historycznej i współczesnej.

Miłośników lotnictwa na pewno zainteresuje stoisko 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego, na którym będzie można obejrzeć sprzęt wysokościowo – ratowniczy, a także skorzystać z symulatora lotu PZL „ORLIK” oraz posilić się wojskową grochówką.

Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego umożliwi chętnym pomiar poziomu cukru oraz badanie ciśnienia tętniczego.

Straż Graniczna wystawi specjalistyczny sprzęt, a areszt śledczy zaprezentuje samochód operacyjny oraz stoisko profilaktyki penitencjarnej.

Na festynie zaprezentuje się również radomski Urząd Miejski, Wojskowa Komenda Uzupełnień oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego.

Na najmłodszych gości będzie czekała pompowana zjeżdżalnia oraz plac zabaw.

 

Fot. Od organizatora 


Festyn wojskowy i przysięga żołnierzy w najbliższą niedzielę komentarze opinie

  • gość 2018-05-26 21:13:57

    To mi raczej przypomina harcerstwo a nie wojsko..... a już używanie określenia "terytorialsi" to tylko boki ze śmiechu można zrywać.... dzieciaki z drewnianymi pistoletami, he, he

Dodajesz jako: Zaloguj się