:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C umiarkowane opady deszczu

Gombrowiczowska Noc Muzeów już dziś

Inne, Gombrowiczowska Muzeów dziś - zdjęcie, fotografia

Co miał na myśli Witold Gombrowicz, gdy pisał, że Radom nie jest poematem? Czy nasza pamięć idealizuje pierwszą po zaborach Niepodległą Rzeczpospolitą? Czy rzeczywiście świat i Polska zmieniają się tak bardzo, jak nam się wydaje? Odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas Nocy Muzeów we Wsoli. Noc w MWG tradycyjnie „po krakowsku”, czyli w piątek poprzedzający akcję ogólnopolską.

 

Postawienie takich pytań nie oznacza to, że Muzeum Witolda Gombrowicza organizuje noc publicystyczną. Przeciwnie, w programie atrakcyjne wydarzenia artystyczne. 

- Zaczniemy od fragmentów „Dziennika” Witolda Gombrowicza, które przeczyta Michał Węgrzyński, aktor związany z radomskim Teatrem Powszechnym. Będzie można usłyszeć, w jakim kontekście pojawia się w „Dzienniku” słynne zdanie, które część radomian ma za złe autorowi „Ferdydurke”. A także, czego dotyczyły spory Gombrowicza z emigracją i powszechnym wówczas (czy tylko?) lukrowaniem naszej historii. I jakiej polskości ten chory na Polskę pisarz chciał dla swych rodaków. Na razie możemy powiedzieć tyle, że tytuł wyboru tekstów jest nieprzypadkowy - zachęcają organizatorzy. 

W Gombrowiczowski spór wtrąci się muzycznie zespół Hańba!, laureat tegorocznych Paszportów Polityki. To bardzo oryginalny projekt muzyczny i literacki. Przy pomocy podwórkowego instrumentarium, punkowych, folkowych i klezmerskich inspiracji muzycznych oraz tekstów międzywojennych poetów (Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego) zespół „przenosi się” w przeszłość, aby stworzyć własną opowieść o najbardziej „literackim” okresie w historii Polski: o II Rzeczpospolitej. 

Nie jest to jednak kolejna zwykła kapela imitująca międzywojenną kulturę popularną, lecz orkiestra prawdziwie zbuntowana, śpiewem i muzyką piętnująca nieprawość, gwałt i wszelkie bezeceństwa „otaczającej ją” rzeczywistości międzywojennej Polski. Utwory wykonywane przez Hańbę! Są niepokojące - brzmią bardzo współcześnie nie tylko w warstwie muzycznej. 

 

Program Nocy Muzeów 2018 w MWG 

18 maja (piątek), początek o 19.30 

- „…nigdy nie byliśmy szczęśliwi w Kraju.” Michał Węgrzyński przeczyta fragmenty tekstów Witolda Gombrowicza o II Rzeczpospolitej; 

- koncert zespołu Hańba!, tegorocznego laureata Paszportów Polityki. „Hańbę!” tworzy czterech krakowskich muzyków: Andrzej Zamenhof - banjo, śpiew, Wiesław Król – akordeon, Ignacy Woland - tuba, śpiew, Adam Sobolewski - bęben, grzebień, śpiew. Koncert odbędzie się w plenerze. Wstęp wolny. 

- po koncercie możliwość zwiedzania muzeum. Wszelkich informacji o Gombrowiczu i naszej wystawie udzieli Anna Spólna, zajmująca się w MWG nauką i edukacją. 

 

Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli: zbiórka o godz. 18.50 na przystanku Chrobrego/ Czysta (kier. Michałów). Powrót po koncercie, około godz. 21.30. 

 

Źródło: Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Foto: Michał Szwerc


Gombrowiczowska Noc Muzeów już dziś komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się