:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  6°C słabe opady deszczu

Grupa młodych Polaków z Sąsiadowic na Ukrainie z wizytą w naszym mieście [FOTO]

Na specjalne zaproszenie środowiska Kukiz'15 do Radomia przyjechała grupa młodzieży polskiej ze wsi Sąsiadowice z powiatu starosamborskiego z województwa lwowskiego.

 

- Wybór nie był przypadkowy, to młodzież z polskich domów, o polskich korzeniach. Chcieliśmy, żeby grupa młodych Polaków przyjechała i nawiązała kontakty z rówieśnikami tutaj w Polsce, żeby mogli obejrzeć miejsca, których do tej pory nie mieli możliwości zobaczyć - rozpoczął konferencję poseł Robert Mordak.

Przypomnijmy, kilka tygodni temu „Kresowiak” - samochód zakupiony do podróży na Kresy - wyruszył po raz kolejny na transport darów dla mieszkających tam Polaków. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. W tym roku organizatorzy postanowili rozszerzyć tę formułę i zaprosić do Polski grupę polskiej młodzieży z Sąsiadowic. W akcję, oprócz radomskiego środowiska Kukiz'15, włączyli się także: Andrzej Radkiewicz, który zapewnił przyjezdnym noclegi oraz Konrad Gałka, nauczyciel informatyki z Wolanowa, który był przewodnikiem wycieczki. 

- Powinniśmy pamiętać o tej młodzieży, która mieszka 30-40 km za naszą granicą. Ma ona polskie korzenie, chodzi do polskiej sobotnio-niedzielnej szkoły, w domach rodzinnych mówią w języku polskim, więc to jest polska młodzież. Chcieliśmy im przybliżyć Polską historię, polską kulturę, żeby poczuli się też  Polakami, bo jak sami podkreślają, oni bardzo się z tą polskością identyfikują - podkreślał Konrad Gałka.

Grupa młodych Polaków z Sąsiadowic na Ukrainie przebywa w Polsce już od tygodnia. Wśród nich znaleźli się Paweł Dudziński, Weronika Sieradzka oraz siostry Alina i Adrianna Kańczuga.

- Bardzo nam się tu podobało, zwiedziliśmy wiele miejsc, Radom, Warszawę, Szydłowiec, Chlewiska i Czarnolas i Kazimierz Dolny. Duże wrażenie też zrobiło na nas Muzeum Powstania Warszawskiego, bo znaleźliśmy tam zdjęcia, na których były żołnierze z naszej miejscowości, z Sąsiadowic - mówiła w czasie konferencji prasowej Adrianna, studentka polonistyki na Uniwersytecie Rzeszowskim. 

Ostatnie miejsce pobytu w Polsce młodzież wybierze sobie sama.


Grupa młodych Polaków z Sąsiadowic na Ukrainie z wizytą w naszym mieście [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się