:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C słabe opady deszczu

Iłżanie uczcili 79 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej oraz Bitwy pod Iłżą [FOTO]

Uroczystości odbyły się w piątek, 7 września.

W regionalnych obchodach uczestniczyły liczne poczty sztandarowe kombatantów organizacji społecznych i instytucji, delegacje zakładów pracy oraz służb mundurowych, nauczyciele i młodzież szkolna oraz harcerze.

Uroczystości zainaugurowała w piątek, 7 września, msza święta w intencji obrońców Ojczyzny odprawiona w kościele parafialnym pw. WNMP. Po nabożeństwie uczestnicy przy dźwiękach Orkiestry Dętej udali się na Cmentarz Mauzoleum, gdzie spoczywają polegli w iłżeckiej bitwie.

Bitwę stoczyły w dniach 8-9 września oddziały wojsk polskich Armii Prusy pod dowództwem generała Stanisława Skwarczyńskiego z przeważającymi siłami wojsk niemieckich. Walka zatrzymała natarcie wroga i pozwoliła ewakuować się za linię rzeki Wisły cofającym się oddziałom polskim oraz ludności cywilnej. Walki i bohaterski opór okupione zostały dużymi stratami. Poległo ponad 100 żołnierzy, których prochy spoczywają na iłżeckim cmentarzu.

Uroczystego nastroju nadała Orkiestra Dęta, która odegrała hymn państwowy.

Następnie nauczyciel Sławomir Kurek przypomniał działania wojenne oraz przebieg Bitwy pod Iłżą.

W dalszej części uroczystości młodzież z Domu Kultury w Iłży przedstawiła program słowno – muzyczny o charakterze patriotycznym. W programie wystąpiły laureatki konkursów artystycznych Natalia Łygan, Wiktoria Gutkowska i Lena Rzońca. 

Po programie artystycznym iłżeccy harcerze zaciągnęli warty honorowe przy obeliskach pomników ku czci poległych Obrońców Ziemi Iłżeckiej. Liczne delegacje uczestniczące w uroczystościach przy dźwiękach werbli złożyły przy pamiątkowych obeliskach wieńce i wiązanki kwiatów.

Uroczystości zakończył koncert melodii patriotycznych w wykonaniu Iłżeckiej Orkiestry Dętej pod kierunkiem kapelmistrza Andrzeja Migdalskiego.

 

Źródło i foto: UMiG Iłża

Iłżanie uczcili 79 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej oraz Bitwy pod Iłżą [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się