:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  6°C słabe opady deszczu

Inwestycja za ponad 520 mln zł. „RADPEC” producentem ciepła i energii elektrycznej [FOTO]

W poniedziałek, 4 grudnia prezydent Radomia Radosław Witkowski oraz prezes Radomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „RADPEC” S.A. Krzysztof Zborowski ogłosili realizację programu inwestycyjnego „RADPEC 2023+”. Celem programu jest zapewnienie mieszkańcom Radomia pewnego, taniego i ekologicznego źródła ciepła.

 

Powodem modernizacji spółki miejskiej jest zmiana przepisów w Unii Europejskiej, dotyczących emisji czynników szkodliwych dla środowiska, tzw. gazów cieplarnianych.

– Przez wiele ostatnich mówiliśmy o tym, że „RADPEC” musi się zmienić, aby dostosować się do wymagań, które stawia przed nami Unia Europejska. Dziś mogę powiedzieć, że jesteśmy na to gotowi – mówił w czasie konferencji prasowej prezydent Radosław Witkowski. 

Gospodarz naszego miasta podkreślił, że głównym założeniem kampanii jest bezpieczństwo rozpatrywane w trzech kategoriach: bezpieczeństwa właścicielskiego, bezpieczeństwa dostaw oraz bezpieczeństwa stabilności cen. 

 Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Samorządowych wynika, że aż 72% radomian uważa, że firma, która dostarcza ciepło mieszkańcom, powinna być w rękach miastach. 

– Nie chcieliśmy robić żadnych rzeczy, które miałyby doprowadzić do zmiany struktury własnościowej. „RADPEC" jest przedsiębiorstwem miejskim i tak pozostanie. Daje to pewność mieszkańcom, że o jej przyszłości decydować będą wybrani przez nich przedstawiciele, tj. Prezydent Miasta oraz radni – zapewnił prezydent. 

82% radomian wskazało pewność dostaw ciepła, jako kluczową sprawę w kwestii dostarczania energii. Modernizacja przedsiębiorstwa ma zmimalizować ryzyko awarii i usterek w przyszłości, a zróżnicowanie paliw, z których będzie produkowane ciepło, ma zapewnić jeszcze większą stabilizację jego dostaw.

– Właśnie dlatego chcemy jako miasto zachować kontrolę nad „RADPEC-em". Priorytetem będzie pewność dostaw ciepła – podkreślił Radosław Witkowski. 

Z kolei aż 77% radomian uważa, że stabilny poziom cen to ważna kwestia. Program inwstycyjny zakłada, że spółka prócz ciepła będzie produkować także energię elektryczną. Dzięki temu produkcja ciepła będzie bardziej ekonomiczna.

– „RADPEC" w swoich działaniach skupia się na skutecznym dostarczaniu ciepła mieszkańcom Radomia, a nie na maksymalizacji zysków. Dlatego radomianie mogą być pewni, że ceny ciepła pozostaną na stabilnym poziomie – zapewnił Radomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „RADPEC” S.A. Krzysztof Zborowski.

W ramach programu inwestycyjnego ma powstać nowy blok kogeneracyjny, składający z dwóch kotłów opalanych miałem i biomasą oraz z jednego kotła opalanego „erdeefami". Zostanie również utworzona instalacja oczyszczania spalin dla istniejących jednostek wytwórczych. W związku z tym spółka przestanie być ciepłownią i stanie się elektrociepłownią, a jej działanie opierać się będzie na wykorzystaniu maksymalnie bezpiecznych i ekonomicznych technologii. 

Nowe instalacje będą wykorzystywane od 2023 roku.

Realizacja zadania kosztować będzie ok. 520 mln zł. Środki na ten cel pochodzić mają przede wszystkim z kredytów bankowych.

Więcej informacji na temat inwestycji znajduje się na stronie internetowej www.bezpiecznecieplo.pl.

 

Małgorzata Stasiak


Inwestycja za ponad 520 mln zł. „RADPEC” producentem ciepła i energii elektrycznej [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się