:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C słabe opady deszczu

Inwestycje dla OSP z terenu gminy Wierzbica [FOTO]

Powiat Radomski, Inwestycje terenu gminy Wierzbica [FOTO] - zdjęcie, fotografia

Na terenie gminy Wierzbica funkcjonuje siedem jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Większość z nich doczekała się w tej kadencji modernizacji bądź została zaopatrzona w nowy sprzęt. O najważniejszych inwestycjach, jakie poczyniono w obszarze OSP na terenie gminy Wierzbica, opowiada Zdzisław Dulias, Wójt Gminy Wierzbica.

 

W czasie tej kadencji trzy jednostki z terenu gminy Wierzbica obchodziły swoje okrągłe jubileusze.

– Najstarszą jednostką na terenie naszej gminy jest jednostka OSP Polany. Powstała w 1917 roku i roku 2017 obchodziła 100-lecie swojej działalności. Z tej okazji dokonano termomodernizacji budynku, wymieniono dach z eternitu na blachodachówkę, ocieplono i wylano nową posadzkę w garażu pod cięższy samochód – informuje gospodarz gminy Wierzbica.

Koszt całej termomodernizacji budynku strażnicy OSP Polany wyniósł 100 tys. zł, z czego 15 tys. zł na remont posadzki pochodziło z Państwowej Straży Pożarnej.

W tym swoje jubileusz 90-lecie powstania obchodziła natomiast jednostki OSP Łączany.

- Tu również, korzystając z okazji, dokonano modernizacji budynku OSP. Wyremontowano toalety, boksy strażackie oraz przebudowano wejście. Warto podkreślić, że część prac druhowie wykonali nieodpłatnie – dodaje Zdzisław Dulias.

Łączny koszt tego zadania opiewał na kwotę 68 tys. zł, z czego 40 tys. zł pochodziło z budżetu gminy, a 28 tys. zł na remont boksów OSP stanowiło dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego.

Trzecia jednostka, która obchodziła 100-lecie powstania, to jednostka OSP KSRG Wierzbica.

- Podobnie jak w poprzednich przypadkach, skorzystaliśmy z okazji i dokonaliśmy termomodernizacji budynku. Wymieniony został dach strażnicy. Wyremontowano też wnętrze budynku, m.in. zaplecze kuchenne i klatkę schodową.

Gminy przeznaczyła na ten cel 80 tys. zł, zaś kwota dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego w ramach programu „MIAS MAZOWSZE 2018” wyniosła 10 tys. zł

W ramach obchodów tych wyjątkowych jubileuszy we wszystkich jednostkach odbyły się biesiady organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury i samych strażaków.

- W Łącznach odbył się festyn rodzinny, który swoją obecnością zaszczycili marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz radni sejmiku województwa mazowieckiego Bożenna Pacholczak i Zbigniew Gołąbek. Strażacy oprócz okazjonalnych wyróżnień i medali otrzymali dodatkowe wyposażenie, ufundowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego – podkreśla Wójt Gminy Wierzbica.

W tym roku dokonano także remontu strażnicy OSP Wierzbica Kolonia.

– Tutaj wyremontowano wnętrze strażnicy, wymieniono przeciekający dach i pokryto go blachodachówką – informuje Zdzisław Dulias.

Koszt całej inwestycji wyniósł 40 tys. zł. Środki na ten cel pochodziły z budżetu gminy – funduszu sołeckiego – i z dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego ramach programu „MIAS MAZOWSZE 2018” (10 tys. zł na remont dachu na budynku).

Z kolei w jednostce OSP Rzeczków dokonano modernizacji kuchni i łazienek. Wymienione zostały m.in. podłogi. Wiele prac zostało wykonanych przez druhów z tej jednostki.

Środki na ten cel w wysokości 10 tys. zł pochodziły z funduszu sołeckiego.

Jak zapowiada Wójt, w trakcie roku wszystkie jednostki zostaną zaopatrzone w niezbędny sprzęt. Środki będą pochodziły z Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach zadań ze środków Funduszu Sprawiedliwości w zakresie Programu I, Priorytetu IIIB: „Wsparcie i rozwój systemu instytucjonalnego pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom oraz realizacja przez jednostki sektora finansów publicznych zadań ustawowych związanych z ochroną interesów osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz likwidacją skutków pokrzywdzenia przestępstwem – na rok 2018, w zakresie nabycia wyposażenia i urządzeń ratownictwa, niezbędnych do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa”. Łączny koszt to 28 300, 00 zł, z czego kwota dofinansowania wynosi 28 017, 00 zł. Umowa została podpisana i zostanie zakupiony m.in. defibrylator, detektor wielogazowy, zestaw ratownictwa medycznego PSP-R1, agregat prądotwórczy oraz akumulatorowe latarki tzw. szperacze.

– Wszystkie zadania, które realizujemy w ramach OSP, są robione z myślą o strażakach, którzy pracują na rzecz naszej gminy i jej mieszkańców. Jednostki OSP z terenu naszej gminy są objęte SMS-owym powiadamianiem i w razie potrzeby zawsze są gotowe do akcji. Biorą udział we wszystkich uroczystościach kościelnych i kulturalnych. Aktywnie uczestniczą też w działaniach prewencyjnych. Współpraca z naszymi strażakami układa się bardzo dobrze – podsumowuje Zdzisław Dulias, Wójt Gminy Wierzbica.

Inwestycje dla OSP z terenu gminy Wierzbica [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się