:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  26°C bezchmurnie

Jak przygotować się do kontroli bezpieczeństwa

Felietony, przygotować kontroli bezpieczeństwa - zdjęcie, fotografia

Lotnisko jest miejscem szczególnie narażonym na różnego rodzaju akty bezprawnej ingerencji, a terroryści często obierali za cele porty lotnicze i samoloty. Aby zapobiec tego rodzaju incydentom prawo międzynarodowe ściśle reguluje dostęp do strefy zastrzeżonej lotniska.

Strefa zastrzeżona jest to wydzielona przestrzeń, do której dostęp mają tylko pracownicy portu lotniczego, pasażerowie z ważnymi kartami pokładowymi oraz osoby posiadające jednorazowe karty identyfikacyjne (Gość/Visitor). Wejście na teren strefy zastrzeżonej odbywa się przez punkt kontroli bezpieczeństwa.

Kontroli bezpieczeństwa dokonuje Straż Ochrony Lotniska. Nie ważne czy jest się pracownikiem, czy pasażerem, kontrola dotyczy każdej osoby, która wchodzi do strefy zastrzeżonej. Jeśli osoba po kontroli wróci do strefy ogólnodostępnej (np. do stanowisk check-in, które znajdują się przed punktem kontroli bezpieczeństwa), a następnie chce ponownie wejść do strefy zastrzeżonej, musi przejść przez kontrolę jeszcze raz. Z kontroli zwolnione są służby ratunkowe wjeżdżające spoza lotniska w celu niesienia pomocy oraz pracownicy SOL, SG, SC i Policji na służbie.

Kontroli osób można dokonać na dwa sposoby:
- manualnie (strażnik za pomocą dotyku upewnia się, czy osoba nie przenosi przedmiotów zabronionych do przewozu drogą lotniczą),
- z zastosowaniem bramki do wykrywania metali (w przypadku reakcji bramki osobę poddaje się kontroli manualnej lub prosi o ponowne przejście przez bramkę).

PAMIĘTAJ! Jeśli masz wszczepiony rozrusznik serca, implant ślimakowy lub inne metalowe implanty, śruby łączące złamane kości – niezwłocznie zgłoś ten fakt Straży Ochrony Lotniska!

Bagaże, torby czy plecaki wnoszone do strefy zastrzeżonej również są starannie sprawdzane. Jednym ze sposobów kontroli jest prześwietlenie za pomocą urządzenia rentgenowskiego. Drugim sposobem jest kontrola manualna. Strażnik po wyrażeniu zgody osoby, do której należy bagaż, ręcznie przeszukuje jego zawartość.

Kontrola bezpieczeństwa nie jest niczym strasznym, a pracownicy lotniska przechodzą ją nawet kilka razy dziennie. By sprawnie przejść kontrolę warto odpowiednio się do niej przygotować.

W kuwecie, znajdującej się przy taśmociągu prowadzącym do urządzenia rentgenowskiego, należy umieścić wszystkie posiadane przedmioty metalowe, takie jak: monety, telefon komórkowy, klucze, pasek do spodni, zegarek. W osobnej kuwecie należy umieścić urządzenia elektroniczne: laptop, tablet, aparat fotograficzny.

Płyny powinny być zapakowane w przezroczystą torebkę. Jeden pojemnik z płynem nie może przekraczać 100 ml, a maksymalnie można ich zabrać 10.

W kuwecie należy również umieścić odzienie wierzchnie, takie jak marynarka, kurtka czy płaszcz.

Po umieszczeniu wszystkich przedmiotów w kuwetach należy poczekać na sygnał strażnika i przejść przez bramkę do wykrywania metali lub poddać się kontroli manualnej.

Wykaz wszystkich przedmiotów zabronionych i dozwolonych do przewozu drogą lotniczą znajduje się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego (http://ulc.gov.pl/pl/prawa-pasazera/119-poradnik-dla-pasazerow/999-lista-przedmiotow-zabronionych-i-dozwolonych).

Jak przygotować się do kontroli bezpieczeństwa komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się