:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C umiarkowane opady deszczu

Jan Maniak z Kukiz’15: Ostrzegaliśmy przed niebezpieczeństwem na wysypisku. Mieliśmy rację!

Ważne, Maniak Kukiz’15 Ostrzegaliśmy przed niebezpieczeństwem wysypisku Mieliśmy rację! - zdjęcie, fotografia

Jan Maniak z radomskiego Stowarzyszenia Kukiz'15 twierdzi, że składowisko śmieci na radomskim Wincentowie jest źle prowadzone. Jego zdaniem, zarządzający bagatelizują ostrzeżenia przed niebezpieczeństwem. Dochodzi przez to do sytuacji szkodliwych dla środowiska i zagrażających zdrowiu okolicznych mieszkańców.

 

- Już 15 miesięcy temu poseł Robert Mordak zaprosił niezależnych ekspertów do Radomia, żeby ocenili składowisko. Ocena była negatywna. To była grupa ludzi, która pochodziła z różnych krajów, także wiedzieli, o czym mówią - mówił w czasie konferencji prasowej działacz Kukiz'15. - To, co się tam zdarzyło, nie powinno się zdarzyć. Jeżeli byłoby prowadzone prawidłowo, z pewnością by do tego nie doszło - dodał.

Jan Maniak nawiązał tu do dwóch pożarów, do których doszło w ciągu ostatnich dni na radomskim wysypisku. Zdjęcia i relacja z niedzielnego pożaru znajdują się TUTAJ

- Ta część, która spłonęła, gołym okiem widać, że nie jest użytkowana od kilku lat. Teren powinien być przykryty ziemią ze względu na wydostający się odór, a ciągle nie jest - argumentował działacz. 

Zwrócił także uwagę na brak zabezpieczeń i komunikatów dla mieszkańców. 

- Płonie wysypisko śmieci, różne odpady chemiczne i jest ogłoszenie tzw. fachowców, że to nie szkodzi mieszkańcom, ich zdrowiu i życiu. To jak to się ma do kar nakładanych do tych, którzy palą śmieci w domach? - pytał Jan Maniak. - Tu nie ma żadnego zabezpieczenia dla mieszkańców. Powinien chociaż być komunikat, że jak płonie to, należy zostać w domu i nie otwierać okien. 

Przytoczył również fragment komentarzy ekspertów.

- Biogaz składowiskowy na składowisku w Radomiu nie jest w należytym stopniu zagospodarowany. System odgazowania składowiska w Radomiu jest nie efektywny, wymaga rozbudowy i modernizacji. W efekcie ogromne ilości biogazu składowiskowego zatruwają środowisko i ulatują bez przeszkód do atmosfery, zwiększając efekt cieplarniany.

Na zakończenie członek Kukiz'15 stwierdził, że te ostrzeżenia zostały całkowicie zbagatelizowane przez prezesa RADKOM-u Waldemara Kordzińskiego.

- W ubiegłym roku w marcu pan prezes mówił, że ci fachowcy, którzy przyjechali do Radomia, przyjechali z gotową tezą, żeby się pokazać i postawić takie wnioski, a nie inne. Okazało się niestety, że to właśnie ci eksperci mają rację, nie zarządzający - podsumował Jan Maniak. 

 


Jan Maniak z Kukiz’15: Ostrzegaliśmy przed niebezpieczeństwem na wysypisku. Mieliśmy rację! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się