:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C pochmurno z przejaśnieniami

Kierowcy i piesi, zachowajcie ostrożność!

Policja Radom, Kierowcy piesi zachowajcie ostrożność! - zdjęcie, fotografia

Piesi pojawiają się na drogach prawie tak często jak samochody - różnica polega na tym, że wobec rozpędzonych maszyn są całkowicie bezbronni. Wypadki z ich udziałem stały się obecnie niezwykle poważnym problemem. Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o ostrożność.

Nie zawsze dostatecznie oświetlone drogi, brak miejsc wyznaczonych do bezpiecznego poruszania się – zwłaszcza poza obszarem zabudowanym oraz często nieprawidłowy sposób korzystania z drogi przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Należy zwrócić uwagę, że właśnie zaczął się dla pieszych najgorszy okres - jesień i zima to czas szczególnie niebezpieczny. Szybko zapadający zmrok, mgły, deszcz i silny wiatr sprzyjają powstawaniu na drodze niezwykle groźnych sytuacji. Apelujemy więc do wszystkich: kierowców i pieszych o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp, człowiek poruszający się wzdłuż drogi czy nawet przechodzący przez jezdnie jest o wiele słabiej widoczny dla kierowcy niż wtedy, gdyby miał odblaski. Bardzo często pieszym wydaje się, że tak samo jak oni widzą samochód nadjeżdżający z naprzeciwka, tak kierowca widzi ich. Nic bardziej mylnego. Pieszy, który porusza się w warunkach ograniczonej widoczności bez odblasków, tak naprawdę jest niewidoczny. Pieszy bez odblasku widoczny jest dopiero z 20 – 30 m, natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe kierowca widzi go już z ponad 150 m. Dlatego tak ważne jest, aby dla własnego dobra wszyscy piesi – zarówno dzieci jak i dorośli, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe! Prawidłowo noszone odblaski powinny być zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków i umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych. Zapewnienie właściwej widoczności na drodze jest niezwykle ważne.

Apelujemy do pieszych o przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim przechodzimy przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowujemy szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegamy raptownie na jezdnię. Warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, szczególnie po zmierzchu kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zauważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie. Osoba piesza wyposażona w element odblaskowy dla kierowcy pojazdu widoczna jest ze znacznie większej odległości co pozwala na wcześniejszą reakcję, by widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd poza terenem zabudowanym chodzimy tylko lewą stroną drogi. Nie tylko piesi powinni przestrzegać drogowych norm. To samo dotyczy kierowców, którzy w tym trudnym okresie powinni zachować szczególną ostrożności. Zwalniać i zatrzymywać się przed przejściem dla pieszych, w momencie kiedy pieszy sygnalizuje zamiar przejścia. Nie wyprzedzać i omijać innych pojazdów na przejściach, gdzie może łatwo dojść do potrącenia, a także jeździć z dozwoloną prędkością, by móc w sytuacji kryzysowej odpowiednio wcześnie zareagować.

Radomska Policja zwraca się z apelem do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów, bo kiedy zaczyna brakować nam wyobraźni i zdrowego rozsądku dochodzi do przykrych, a niejednokrotnie tragicznych zdarzeń.

 

Źródło: KMP Radom 

Kierowcy i piesi, zachowajcie ostrożność! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się