:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  24°C bezchmurnie

Kolejny radomski nagrobek odzyska dawny blask [FOTO]

Już wkrótce nagrobek rodziny Surmackich na radomskim cmentarzu rzymskokatolickim odzyska dawną świetność.

 

Nagrobek poddawany jest konserwacji na terenie nekropolii - bez zbędnego naruszania całości nagrobka i niszy grobowej, z miejscem pochówku. O przebiegu prac opowiada zastępca przewodniczącego Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu Sławomir Adamiec.

- Dotychczasowe prace konserwatorskie przy nagrobku rodziny Surmackich objęły szereg zabiegów, mających na celu oczyszczenie powierzchni obiektu z różnego rodzaju nawarstwień i zabrudzeń atmosferyczne. Obiekt poddany został już procesowi wzmacniania strukturalnego. Teraz czekają nas prace nad rekonstrukcją ogrodzenia grobu oraz chemicznym zabezpieczeniem (hydrofobizacją) przed jego niszczeniem, pod wpływem warunków atmosferycznych. Ostatnim etapem prac będzie uporządkowanie terenu wokół grobu i wyłożenie wnętrza kwater agrowłókniną oraz kruszywem. Postument już w tej chwili wygląda imponująco i lśni wręcz blaskiem jasnego piaskowca, sprawiając wrażenie, jakby był niedawno wykonany. A przecież pochodzi z lat 80-tych XIX wieku. Zachęcamy osoby odwiedzające nasz cmentarz, aby na chwilę zatrzymały się w kwaterze 4A, gdzie, można obserwować złożony proces renowacji - mówi Sławomir Adamiec.

Efekty tegorocznych prac konserwatorskich będzie można podziwiać podczas święta Wszystkich Świętych.

 

Małgorzata Stasiak

Źródło i fot.: SKOZCR w Radomiu

Kolejny radomski nagrobek odzyska dawny blask [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się