:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  6°C słabe opady deszczu

Kukiz ’15. Wyjazd na Ukrainę i zaproszenie tamtejszych dzieci do Radomia

Kresy, Kukiz ’15 Wyjazd Ukrainę zaproszenie tamtejszych dzieci Radomia - zdjęcie, fotografia

Członkowie Kukiz’15 wraz z miłośnikami historii i pasjonatami kresów pojadą na Ukrainę, by zawieść mieszkającym tam Polakom zebrane dla nich rzeczy. Członkowie wyprawy będą także chcieli zaprosić tamtejsze polskie dzieci na krótkie wakacje do Polski.

Celem podróży jest miejscowość Sąsiadowice.

- Jest to polska wieś niedaleko Sambora w województwie Lwowskim. Od pewnego czasu jeździmy do Polaków, którzy tam pozostali. Przed wojną była to duża wieś licząca ok. 3 tys. mieszkańców. Po wojnie większość Polaków wyjechała, ale zostało ok. 400 osób i te osoby po upadku Związku Sowieckiego własnym sumptem odbudowały klasztor i kościół ojców karmelitów a od 2000 roku posługują w tej wsi właśnie bracia z zakonu ojców karmelitów z siedzibą w Krakowie. Polacy w większości żyją tam bardzo skromnie, bardzo biednie, są to głównie osoby starsze – wyjaśnia Artur Łepecki, dyrektor biura poselskiego Roberta Mordaka.

Ekipa jedzie na Ukrainę samochodem nazwanym „Kresowiak”. Auto zostało kupione przez organizatorów z własnych środków, m.in. właśnie w celu takich wyjazdów.

Co zabierają ze sobą członkowie podróży?

- Wieziemy najpotrzebniejsze rzeczy, tradycyjnie ubrania, lekarstwa, sprzęt medyczny tj. glikometry, ciśnieniomierze. Wieziemy również polskie książki – wylicza Artur Łepecki.

Jest to kolejny wyjazd, ale tym razem dość szczególny. Organizatorzy postanowili rozszerzyć formułę wyjazdu, pan Andrzej Radkiewicz zaproponował, że przyjmie w swoim domu grupę dzieci polskich z Sąsiadowic na wakacyjny wypoczynek, połączony ze zwiedzaniem Radomia i poznaniem bliżej Polski.

- Nie należy zapominać o Polakach mieszkających poza granicami kraju, szczególnie o tych, którzy mieszkają na Wschodzie, ponieważ są to ludzie bardzo biedni. Trzeba powiedzieć, że są to autochtonowie, to nie są Polacy tak jak np. w Anglii, którzy napłynęli do jakiegoś obcego kraju, ale są to obywatele Ukrainy, ale jednocześnie mieszkańcy tych terenów od wieków. Trzeba dążyć do tego, żeby ta ich łączność z Polską została utrzymana. Grupą docelową są najmłodsi, żeby zachować tą tkankę narodową na tych terenach. Jesteśmy w stanie przyjąć ok. 10 dzieci. Będziemy chcieli przypomnieć o historii Polski, pokazać im trochę ten kraj. Przyjadą prawdopodobnie na początku sierpnia – tłumaczy Andrzej Radkiewicz z Radomskiego Bractwa Kurkowego.

Sprawą pokazania ciekawych rzeczy dzieciom w Radomiu i okolicach będzie zajmował się Michał Pawiński z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich.

- Cieszę się, że też przy okazji zrobimy coś dobrego dla Radomia, bo jest to forma promocji turystycznej miasta. Oprowadzimy dzieci po mieście, pokażemy najciekawsze miejsca, być może zorganizujemy dalsze wycieczki chociażby do Czarnolasu czy Iłży – mówi Michał Pawiński.

W wyprawie bierze także udział Konrad Gałka, pasjonat i rekonstruktor historii, nauczyciel informatyki.

- Będę dokumentował naszą wyprawę, robiąc zdjęcia i filmując. Stosunkami polsko-ukraińskimi interesuję się już ponad 10 lat. Też m.in. tymi trudnymi i chcemy budować przyszłość polsko-ukraińską, tą dobrą. Pamiętamy też o tej trudnej historii, ale jedziemy tam z otwartymi sercami, chcemy spotkać polskie dzieci, zaprosić je tutaj, zrobić dobrą rzecz dla stosunków polsko-ukraińskich - mówi Konrad Gałka.

Jednocześnie członkowie Kukiz’15 przypominają, że zbiórka darów dla Polaków na Ukrainie nadal trwa. Potrzebne są ubrania, medykamenty, książki, lekarstwa. Akcję organizuje biuro poselskie posła Roberta Mordaka, którego siedziba znajduje się przy ul. Żeromskiego 42, lok. 21. Tam można przynosić rzeczy bądź dowiedzieć się więcej szczegółów na temat zbiórki.

Kukiz ’15. Wyjazd na Ukrainę i zaproszenie tamtejszych dzieci do Radomia komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się