:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  24°C bezchmurnie

Kulisy organizacji pokazów Air Show 2017. Rozmowa z posłem Wojciechem Skurkiewiczem

Wywiad, Kulisy organizacji pokazów Rozmowa posłem Wojciechem Skurkiewiczem - zdjęcie, fotografia

Krzysztof Górak: Panie pośle, proszę opowiedzieć, jak naprawdę, od początku wyglądała sprawa Air Show 2017 w Radomiu?

Wojciech Skurkiewicz: Mówiąc o Air Show trzeba sięgnąć pamięcią do 2015 roku, kiedy odbyły się ostatnie pokazy na radomskim lotnisku. Właśnie wtedy wojsko zdecydowało, że kolejne pokazy lotnicze odbędą się za 3 lata. Taką decyzję przekazał generał Jerzy Fryczyński, ówczesny szef Air Show w Radomiu. O tym fakcie poinformowano mnie, jako przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej oraz prezydenta Radosława Witkowskiego. Wiedział o tym także generał Mirosław Różański, ówczesny Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Po otrzymaniu informacji od razu poprosiłem prezydenta Radomia, żebyśmy podjęli starania, by zachować ten dwuletni cykl organizacji pokazów, ale jakoś tak wtedy nie było z jego strony ani woli ani chęci do tego, żeby rozmawiać na ten temat.

I co dalej działo się ze sprawą Air Show?

Następnie mamy wybory parlamentarne i ministrem obrony narodowej zostaje Antoni Macierewicz. Stanowisko wojska było nieprzejednane, ponieważ w 2018, kiedy obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości i 100. rocznicę lotnictwa polskiego chcieli zorganizować pokazy z wielką pompą. Dla mnie było to niezrozumiałe, bo pokazy z okazji stulecia to jedno, a z drugiej strony są pokazy, które odbywają się w 2-letnim cyklu natowskim. Po rozmowach z ministrem obrony narodowej, Antoni Macierewicz powiedział, że zrobi wszystko, żeby pokazy lotnicze w Radomiu odbyły się w roku 2017. Niestety, wtedy wojsko nie podjęło żadnych działań.

Panie pośle, odchodzi generał Różański i kto podnosi kwestię, żeby Air Show jednak było w 2017 roku?

To jest przede wszystkim kwestia poruszona przez ministra Antoniego Macierewicza w październiku 2016 roku. My, jako parlamentarzyści cały czas podejmowaliśmy rozmowy z ministrem w sprawie przygotowań do pokazów Air Show. Ale dla mnie sytuacja była przedziwna i niezrozumiała. Minister mówił, że pokazy mają się odbyć a wojsko nie podejmowało w tym zakresie żadnych działań. Przygotowania rozpoczęły się dopiero po zmianie dowódcy i odwołaniu generała Różańskiego.

Czyli po zmianie dowódcy przystąpiono do realizacji Air show?

Dokładnie. Wtedy zaczęły się rozmowy z Miastem.

Więc to nie Miasto było inicjatorem rozmów?

Niestety musze stwierdzić, że miasto w tym zakresie było dość pasywne. I szkoda, bo być może gdyby te działania były mocniejsze, mielibyśmy szybsze efekty. Szkoda, że np. nikt z posłów PO nie interweniował w tej sprawie, bo podejrzewam, że głos Ewy Kopacz czy byłego ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, jako posłów, byłby bardziej skuteczny. Niestety, interwencji nie było i to wszystko zostało zrzucone na kark PiS i ministra Macierewicza.

Jak wyglądały te przygotowania i rozmowy?

W pierwszej kolejności była mowa, że jest krótki czas to zrobimy piknik. Na to zgody nie wyrażał prezydent Radomia. Później pojawiła się propozycja, że mogą to być pokazy jednodniowe z wystawą statyczną sprzętu wojskowego. Ostatecznie udało się przekonać wojsko, że będą to pokazy dwudniowe z udziałem ekip zagranicznych i co najważniejsze, będą to pokazy nieodpłatne dla widzów. I tu rodzi się pytanie, dlaczego wcześniejsze pokazy nie były w takiej formule organizowane. Dlatego, że wojsko ma olbrzymi problem z tzw. cywilnym operatorem, jeżeli chodzi o pokazy lotnicze. Do tej pory było to stowarzyszenie wojskowe, które w imieniu MON było takim operatorem. Okazało się, że na przestrzeni tych kilkunastu lat, kiedy odbywały się pokazy lotnicze, wystąpiło podejrzenie działań sprzecznych z prawem i różnych problemów finansowych. Sprawa jest w prokuraturze. Prowadzone jest postępowanie, które dotyczy niebagatelnej kwoty rzędu kilku milionów zł. Mówi się nawet o 7 mln zł, które ponoć gdzieś wyparowały. Ministerstwo zrezygnowało ze współpracy z tym stowarzyszeniem. Wojsko nie może organizować imprez, które będą miały charakter komercyjny, nawet, jeżeli wykłada mniejsze czy większe środki finansowe i tu na szczęście jest dobra i odważna decyzja ministra Macierewicza, że pokazy będą odbywały się w formule otwartej dla widzów.

Panie pośle, proszę się ustosunkować do zdania wypowiedzianego przez Radosława Witkowskiego, że w tej sprawie zawiedli posłowie PiS?

Takie słowa nie powinny być w ogóle wypowiadane przez prezydenta Radomia, który ma wiedzę, jaka była kolei rzeczy, jeśli chodzi o pokazy Air Show. Gdyby nie posłowie PiS, to nie byłoby nawet cienia dyskusji na temat organizacji pokazów w 2017, bo sprawa dotycząca pokazów lotniczych została już definitywnie przesądzona przez stronę wojskową. Gdyby nie prowadzone przeze mnie i posła Marka Suskiego wielokrotne rozmowy z ministrem Macierewiczem, to by nie było najmniejszej dyskusji w sprawie pokazów.

Ostatecznie porozumienie z wojskiem zostało podpisane i widzowie będą mogli oglądać pokazy lotnicze z prawdziwego zdarzenia.

W końcu. Teraz powinniśmy się skoncentrować na tym, co się będzie działo na płycie lotniska oraz na organizacji całego zaplecza. Ja liczę na to, że pokazy będą okazją do zapoznania się z najnowocześniejszym sprzętem, którym dysponuje polska armia oraz zagranicznych gości, którzy zaprezentują się na pokazach. Przygotować te pokazy w ciągu kilku miesięcy to jest naprawdę spore wyzwanie, ale jestem przekonany, że wojsko sprosta zadaniu, żeby te pokazy odbyły się na wysokim poziomie.


Kulisy organizacji pokazów Air Show 2017. Rozmowa z posłem Wojciechem Skurkiewiczem komentarze opinie

 • gość 2017-08-20 15:49:26

  No i jeszcze tego cwaniaka pokazali.Coraz bardziej mniemam że portal już wszedł pod kopyto PIS.

 • gość 2017-08-20 19:07:18

  Co on może wiedzieć o organizacji AIR SHOW, portal do kitu zero merytorycznych wiadomości same opłacone wywiady do kitu

 • gość 2017-08-20 21:41:11

  Kto tu mówi o merytoryce. Autor czy autorka tych wpisów nie potrafi w sposób poprawny gramatycznie wyrazić swoich myśli. Z wypowiedzi kapie tylko złość i nienawiść.

 • gość 2017-08-20 21:56:02

  Gościu, Platforma chyba zupełnie zeszła na psy, jeżeli posuwa się do tak idiotycznych wpisów jak twoje platformiany trollu ;-)

 • gość 2017-08-21 12:01:01

  to nie raczej gościo, tylko gościówa , nawet wiadomo kto

 • gość 2017-08-21 17:13:38

  Trzeba czytać ze zrozumieniem co ktoś chciał wyrazić w swoim komentarzu a przeciez od dawna widać ze portal Twój Radom pisze tylko co TVPiS mu narzuci

 • gość 2017-08-21 22:28:04

  Trudno czytać ze zrozumieniem teksty, z których nic nie wynika. Swoją drogą to ciekawy news, że portal Twój Radom nawiązał współpracę z Telewizją Polską. Gratuluję, oby tak dalej. Życzę dalszego rozwoju.

Dodajesz jako: Zaloguj się