:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  15°C rozproszone chmury

Lwowskie spacery – Kościół św. Marii Magdaleny


  • "Portiernia" w Kościel...

W pierwszy etap sentymentalnej – pełnej historii, tęsknot i przemyśleń podróży po kresach zaprasza aktor Teatru Powszechnego w Radomiu Kamil Woźniak.

 

Lwów, ulica Bandery. Przed wojną, w polskim mieście nosiła imię Leona Sapiehy, marszałka Sejmu Galicyjskiego w XIX wieku. Koniec marca 2009 roku. Niedziela. Kilka minut przed godziną 10-tą. Przed kościołem słychać kresowy zaśpiew. Za chwilę rozpocznie się Msza Święta rzymskokatolickiej parafii Kościoła św. Marii Magdaleny. Muszę przejść obok portierni, żeby dostać się przed ołtarz. Za biurkiem siedzi Ukrainka, która patrzy na nas jak na nieproszonych gości. Za nią na ścianie wisi portret przywódcy OUN – UPA, Stepana Bandery…

 

Pierwszą fundatorką świątyni była Anna Pstrokońska w 1600 roku, a obecna nawa główna i dwie boczne zostały wzniesione przez Zakon OO. Dominikanów pod koniec XVII wieku. Konsekracja miała miejsce w 1758 roku. Ojcowie Dominikanie byli pierwszymi gospodarzami obiektu, zarówno jak i klasztoru znajdującego się obok. Uległ on likwidacji w 1784 roku w dobie rozbiorów i przeszedł na własność państwowego Funduszu Religijnego, który następnie w 1841 roku sprzedał zabudowania Funduszowi Policyjnemu na dom poprawy i pracy przymusowej, później przekształcony na więzienie dla kobiet. Budynek kościoła oddano do dyspozycji archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego i od tej pory pełnił on funkcję świątyni parafialnej.  Dopiero w II RP nastąpiło znaczne podniesienie prestiżu kościoła. W 1923 roku zlikwidowano więzienie i przekazano klasztor Politechnice Lwowskiej, w 1927 roku powstał Komitet Odnowy Kościoła św. Marii Magdaleny i dzięki temu powstało nowe baptysterium z freskami Jana Henryka Rosena. Ten sam artysta stworzył ścienne malowidła w Katedrze Ormiańskiej we Lwowie.

 

Mimo wybuchu II Wojny Światowej kościół pełnił swoją funkcję do 1945 roku. W trakcie ekspatriacji duchowieństwa i wiernych świątynia przez kilkanaście miesięcy stała zamknięta. Sowieci otworzyli ją we wrześniu 1946 roku. Na początku lat 60-tych XX-wieku próbowano zakazać celebrowania nabożeństw, udało się to w marcu 1962 roku, a 22 października tegoż samego roku parafii zakończyła swoją oficjalną działalność. Klucze do kościoła zostały przekazane Politechnice Lwowskiej i wówczas powstał tam klub młodzieżowy, a następnie sala organowa, którą świątynia jest do dziś…

 

Ukraina w obecnych granicach powstała w 1991 roku, Polska była pierwszym krajem na świecie, który uznał jej niepodległość. Do dziś Kościół św. Marii Magdaleny we Lwowie nie został zwrócony polskiej wspólnocie. Jest jedynie „wypożyczany” na niedzielę i niektóre święta. Władze miasta Lwowa w większości reprezentowane przez nacjonalistyczną partię „Swoboda” nie ułatwiają zadania. W czerwcu 2014 Sąd Lwowski podtrzymał decyzję Rady Miejskiej i postanowił nie zwracać obiektu prawowitym właścicielom. Na nic zdają się działania polskiej władzy, chociażby w postaci oddania Domu Narodowego, ukraińskiej społeczności w Przemyślu.

 

W obecnych czasach tyle dobrego robimy dla Ukrainy… ale czy warto?

 


Lwowskie spacery – Kościół św. Marii Magdaleny komentarze opinie

  • gość 2015-04-16 10:05:58

    Nadal pomagajmy Banderowcom ;)

Dodajesz jako: Zaloguj się