:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C słabe opady deszczu

Minister Konstanty Radziwiłł odebrał dentobusy

Służba zdrowia, Minister Konstanty Radziwiłł odebrał dentobusy - zdjęcie, fotografia

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko uczestniczyli dziś w Radomiu w oficjalnym odbiorze dentobusów.

 

– Spotykamy się w Radomiu z okazji odbioru mobilnych gabinetów stomatologicznych, które znajdują swoje miejsce w ważnym elemencie naszej polityki zdrowotnej, skierowanej na prewencję, promocję zdrowia i leczenie najmłodszych – mówił minister zdrowia na briefingu prasowym poprzedzającym odbiór dentobusów.

 

Dlaczego kupiliśmy dentobusy

Ponad 90% polskich dzieci zmaga się z próchnicą i to jest alarm do kompleksowego działania. W tym roku podjęliśmy kilka decyzji, które rozpoczęły walkę z tą epidemią. Po pierwsze zwiększyliśmy środki na stomatologię dziecięcą, a w prowadzonych konkursach premiowaliśmy te gabinety, które zostały umiejscowione w szkole. Teraz przekazujemy do użytkowania dentobusy.

Zakupiliśmy 16 dentobusów. Są to w pełni wyposażone gabinety zabiegowe z aparatami RTG i narzędziami do leczenia stomatologicznego uzębienia dzieci.

– Te 16 samochodów to początek walki z próchnicą u dzieci, którą będziemy realizować także w najmniejszych miejscowościach i najmniejszych szkołach, w których nie ma miejsca i możliwości zorganizowania gabinetu szkolnego” – mówił minister Radziwiłł. – Dentobusy to także działania profilaktyczne i uświadamiające, bo próchnica to choroba, która ma ogromy wpływ na nasze zdrowie w przyszłości – dodał.

 

Jak dentobusy trafią do małych pacjentów?

Przekażemy dentobusy wojewodom, a ci udostępnią je nieodpłatnie świadczeniodawcom wybranym do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w danych dentobusach.

Koszty świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia stomatologicznego udzielane w dentobusie będą pokrywane od 2018 r. w ramach środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Obecnie pracujemy nad szczegółowym sposobem organizacji i finansowania tych świadczeń.

 

Dentobusy to dopiero początek zmian

Zakup dentobusów to dopiero początek naszych działań nakierowanych na poprawę stanu zdrowia dzieci. W ich ramach udało nam się w tym roku wyposażyć ponad 10 tysięcy szkolnych gabinetów profilaktyki zdrowotnej za kilkadziesiąt milionów złotych. Chcemy, żeby w przyszłym roku została przyjęta ustawa o medycynie szkolnej i żeby powstały nowe gabinety stomatologiczne w szkołach.

 

Wyjątkowy rok dla służby zdrowia

W tym roku udało nam się zwiększyć wydatki na zdrowie o około 6 miliardów złotych. Było to możliwe dzięki bardzo dobrej sytuacji finansowej państwa wynikającej z polityki gospodarczej premiera Mateusza Morawieckiego.

– Rok 2017 to wyjątkowy rok dla służby zdrowia. Służba zdrowia jest dziś priorytetem rządu, o czym mówił pan premier Morawiecki w trakcie expose, a co widać także w faktach i działaniach – tłumaczył minister Radziwiłł.

Wczoraj prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę zwiększającą nakłady do 6% PKB. – To ponad 500 miliardów dla polskich pacjentów w ciągu 10 lat i koniec z biedą w polskich szpitalach i przychodniach. Dodatkowe pieniądze bez podnoszenia podatków. Przed nami wielu to obiecywało, słyszałem takie obietnice od dzisiejszej opozycji, ale dopiero nasz rząd, rząd Prawa i Sprawiedliwości, zrealizował ten postulat, obecny w programie PiS od 2014 roku – podsumował.

Minister Konstanty Radziwiłł rozpoczął konsultacje społeczne związane z finansowaniem służby zdrowia w kontekście systematycznego wzrostu nakładów do poziomu 6% PKB.  – Te konsultacje obejmą wszystkie województwa, a zdrowie dzieci – także zdrowie jamy ustnej – to jedno z priorytetowych zadań. Dlatego cieszę się, że możemy się dziś spotkać przy okazji przekazania do użytkowania dentobusów” – mówił minister.

Po briefingu prasowym odbyła się prezentacja mobilnych gabinetów stomatologicznych.

 

Źródło i fot.: www.mz.gov.pl

Minister Konstanty Radziwiłł odebrał dentobusy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się