:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Informacje z Radomia i okolic , miejsca pracy lokalnym rynku - zdjęcie, fotografia
22/04/2018 08:26

W subregionie radomskim zawiązano 2 partnerstwa lokalne. Dzięki ekonomii społecznej powstanie w sumie 60 nowych miejsc pracy.

Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (mOWES) jest prowadzony przez Fundację Fundusz Współpracy nieprzerwanie od 2012. Od tego czasu rozdysponowano tu środki na założenie 278 miejsc pracy i wsparto powstanie w sumie 20 partnerstw lokalnych (w tym dwóch nowych: w powiecie zwoleńskim i przysuskim). W ubiegłym roku poprzez działania animacyjne i doradcze mOWES doprowadził do powstania 90 nowych miejsc pracy w województwie mazowieckim. Tylko w subregionie radomskim w ubiegłym roku przyczynił się już do powstania 15 miejsc pracy, a 5 kolejnych czeka na sformalizowanie. W sumie z obecnie dofinansowanymi 40, będzie to zakładane w obecnej perspektywie projektowej maksimum - czyli 60 miejsc pracy. Misją mOWES jest pomoc osobom bezrobotnym, zwłaszcza z newralgicznych grup społecznych oraz animowanie społecznie odpowiedzialnej polityki lokalnej.

W wyniku działalności mOWES w powiecie zwoleńskim i przysuskim zostały powołane 2 nowe partnerstwa lokalne. Partnerstwo w powiecie zwoleńskim zostało podpisane 28 marca 2018 przez 7 następujących podmiotów: Europejska Uczelnia Społeczno – Techniczna w Radomiu, Powiatowy Urząd Pracy w Zwoleniu, Starostwo Powiatowe w Zwoleniu, Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” w Zwoleniu, Stowarzyszenie na rzecz Pomocy Rodzinie i Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych w Zwoleniu, Stowarzyszenie Oświatowe „SYCYNA” w Sycynie, Urząd Miasta w Zwoleniu. Trwają starania o dołączenie do partnerstwa także Wojewódzkiego Urzędu Pracy w w Warszawie (współdziałanie z Filią w Radomiu). 23 marca w Odrzywole zostało podpisane „Partnerstwo na rzecz wsparcia i rozwoju ekonomii społecznej w powiecie przysuskim” sygnowane przez Gminę Odrzywół, Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Ziemi Odrzywolskiej, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Wszyscy Razem z Klwowa. Wszyscy partnerzy w ramach obu partnerstw zobowiązali się m.in. do zmniejszenia liczby osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez zwiększenie zatrudnienia w sektorze ekonomii społecznej, do łączenia sił, wspierania się, budowania pozytywnego klimatu dla rozwoju podmiotów ekonomii społecznej oraz promocji społecznie odpowiedzialnego biznesu i społecznie odpowiedzialnego samorządu, korzystającego m.in. z klauzul społecznych oraz zamówień społecznych. Celem partnerstw jest bowiem między innymi ożywienie lokalnej społeczności, skuteczne rozwiązywanie lokalnych problemów społecznych, utrzymanie obecnych i powstanie kolejnych miejsc pracy w ramach ekonomii społecznej.

Nieprzerwanie mOWES przydziela także dofinansowanie ze środków unijnych na rozwój przedsiębiorstw społecznych. Ostatnia, druga już rekrutacja do projektu „Inkubacja i Wsparcie Ekonomii Społecznej w subregionie radomskim” cieszyła się dużym zainteresowaniem społecznym. O wsparcie ubiegało się aż 15 grup inicjatywnych. Ponad 700 tys. zł otrzyma 11 nowych przedsiębiorstw społecznych, których biznesplany zostały zaakceptowane i skierowane do realizacji. Podmioty ekonomii społecznej, którym przyznano dotacje, to w kolejności przyznanej punktacji:

1.Fundacja „Polskie Drogi”, Robert Zaremba,

2.Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przyjaźni”,

3.Gmina Odrzywół, Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Ziemi Odrzywolskiej,

4.Orzeł i Reszka Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Regionalnego i Waluty Lokalnej,

5.Stowarzyszenie „Rodzina Razem 2015”,

6.Zwierzogród Fundacja Pomocy i Zooterapii, Katarzyna Olbrych,

7.Fundacja Jesus Christ Security, Oddział w Radomiu, Zbigniew Ciesielski,

8.Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem”,

9.Fundacja Kreatywnych Innowacji KI,

10.Fundacja Follow Me,

11.Fundacja „Duchy Lasu, Duchy Historii”, Justyna Sztuka.

Powyższe fundacje, stowarzyszenia i samorząd wnioskowały o środki na stworzenie 55 miejsc pracy. Możliwości dotacyjne mOWES oraz względy merytoryczne pozwoliły na dofinansowanie 40 z nich. Niektóre pomysły biznesowe są bardzo innowacyjne. Nowe przedsiębiorstwa społeczne są obecnie na etapie rejestracji i wdrożenia. Rejestracja w KRS może potrwać kilka miesięcy. Tematyka projektowanej działalności to usługi typowo lokalne, np. gastronomiczne, porządkowe i remontowe, sprzątające, reklamowe, sprzedaż roślin jednorocznych (Stowarzyszenie „Rodzina Razem 2015”, Gmina Odrzywół i Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Ziemi Odrzywolskiej, Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem”, Fundacja „Polskie Drogi”). Ale nowe przedsiębiorstwa społeczne mają także w planach np. prowadzenie warsztatów druku 3D, programowania komputerowego (Fundacja Kreatywnych Innowacji KI), szkolenia biznesowe (Fundacja Follow Me), prowadzenie hostelu dla bezdomnych (Fundacja Jesus Christ Security, Oddział w Radomiu), planują także zajmować się rękodziełem, szyciem zabawek i pościeli (Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ,,Przyjaźni’’), czy rekonstrukcjami historycznymi (Fundacja „Duchy Lasu, Duchy Historii” oraz prowadzeniem lecznicy weterynaryjnej (Zwierzogród Fundacja Pomocy i Zooterapii).

Daniel Prędkopowicz – kierownik mOWES zwraca uwagę na biznesowe wyzwania stojące przed nowymi przedsiębiorstwami społecznymi:

- Naszą rolą jest zachęcić, przygotować grunt, przeszkolić i udzielić wsparcia dotacyjnego na starcie. To co istotne, na tym nasza pomoc się nie kończy. Doradca biznesowy jest niemal na stałe w kontakcie z przedsiębiorcami społecznym w pierwszym okresie ich funkcjonowania na rynku. Dodatkowo oferujemy szkolenia, czy np. pomoc w zakresie stworzenia materiałów reklamowych, sieciowanie, promocję dobrych praktyk. Dla osób długotrwale bezrobotnych, w tym zwłaszcza np. niepełnosprawnych, to ogromna pomoc. Dobry pomysł na biznes i rozeznanie rynku to podstawa sukcesu. Dzięki wsparciu mOWES łatwiej go osiągnąć.

Pani Katarzyna Olbrych ze Zwierzogrodu, tak opowiada o planach biznesowych nowego przedsiębiorstwa społecznego:

- Dysponujemy fachowym personelem: dwóch lekarzy weterynarii (ponad 15 lat doświadczenia zawodowego), behawiorysta zwierzęcy, psychoterapeuta, technik weterynarii. Strategicznym produktem działalności zarobkowej fundacji będzie nowatorska metoda leczenia komórkami macierzystymi chorób aparatu ruchu oraz przewlekłej niewydolności nerek u zwierząt. W Polsce coraz prężniej rozwijają się sporty z udziałem psów (agility, bikejoring, coursing, canicrossing), będziemy jedną z pierwszych w Polsce lecznic o profilu medycyny weterynaryjnej sportowej. Fundacja zamierza także oferować szkolenia behawioralne i zooterapię.

FabLab Radom to także bardzo innowacyjne przedsięwzięcie. Organizatorzy chcą, by stało się ono centrum lokalnej społeczności, otwartym dla każdego, łączącym pokolenia.

- Sam pomysł narodził się na targach, gdzie podchodzili do nas starsi, doświadczeni inżynierowie bez obeznania z technikami komputerowymi albo młodzi projektanci bez doświadczenia praktycznego. Planujemy, że dzieciaki mają uczyć się tu projektowania i mieć zajęcia praktyczne, a dorośli mogą brać udział w różnych warsztatach. Nawiązaliśmy wstępną współpracę z UTH Radom, być może studenci będą mogli realizować projekty będące elementem pracy licencjackiej lub magisterskiej. Docelowo będzie można zarejestrować się w FabLabie, a potem korzystać z najróżniejszych maszyn i stanowisk z komputerami samodzielnie - mówi nam Karolina Domagała z Fundacji Kreatywnych Innowacji KI – autorka projektu. Wstępnie planowane są m.in. pracownie druku 3D, stanowisko elektroniki wyposażone m.in. w stanowiska lutownicze, strefa szycia, stolarnia, oraz strefa fotografii (do wyboru).

- Każde nowe miejsce pracy dla osób bez środków do życia jest na wagę złota. Cieszymy się z innowacyjnych pomysłów, wspieramy je i kibicujemy tak samo wszystkim naszym partnerom – dodaje Daniel Prędkopowicz, kierownik mOWES.

Wszystkich zainteresowanych ekonomią społeczną zaprasza Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (mOWES) w Radomiu. Pomoc mOWES jest skierowana z jednej strony do wszystkich oddalonych od rynku pracy, tj. głównie osób niepełnosprawnych, trwale bezrobotnych, osób do 30 lub powyżej 50 roku życia, wychodzących z bezdomności, uzależnień, byłych więźniów, osób chorych psychicznie itp. Z drugiej strony wspierani są lokalni liderzy, przedstawiciele organizacji pozarządowych. Mile widziana jest współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego, biznesem oraz innymi podmiotami – jak kluby sportowe, parafie, domy kultury itp., a także podmiotami dedykowanymi pomocy społecznej i reintegracji zawodowej – jak centra i kluby integracji społecznej (CIS, KIS) Zakłady Aktywności Zawodowej (ZAZ), Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ) itp. Więcej na www.mowes.pl

Kontakt: Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, Plac Stare Miasto 2. Dyżury odbywają się w poniedziałki - godz.9-13, we wtorki -10-13 lub w czwartki - 13 do 18. Kontakt: Agnieszka Bulska - animator w subregionie radomskim tel. +48 600 923 287, [email protected]).

 

Źródło: Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej

Reklama

Nowe miejsca pracy na lokalnym rynku komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Praca na Podhalu

Witam. Poszukuje dziewczyny na stoisko z art. regiolnalnymi. Oferujemy w tym nocleg i wyżywienie


Zobacz ogłoszenie

SPAWACZ-MONTER

ZATRUDNIMY SPAWACZY I MONTERÓW - stal kwasoodporna. Miejsce pracy Łódź, zapewniamy transport i zakwaterowanie. telefon 575-855-620


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez twojradom.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

G MEDIA CONSULTING JAN GÓRAK z siedzibą w Radom 26-600, Andrzeja Struga 60b/204

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"