:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  15°C rozproszone chmury

Nowoczesna sala hybrydowa w szpitalu na Józefowie [FOTO]

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny zyskał nowoczesną salę hybrydową i pracownię elektrofizjologii. Poza tym oddziały umieszczone w budynku D przeszły modernizację.

– Każda modernizacja czy rozbudowa szpitala, w której jako samorząd bierzemy udział, ma dla nas ogromne znaczenie, bo wiemy, że przeznaczane środki przekładają się na poprawę zdrowia mieszkańców Mazowsza. Oddajemy pierwszą w województwie hybrydową salę operacyjną. Na tym nie będziemy kończyć procesu modernizacji szpitala na Józefowie. Przewidujemy w najbliższym czasie kolejne wsparcia w ramach własnych środków, ale też europejskich – podkreśla marszałek Adam Struzik.

– Nowością nie jest tylko pierwsza w tej części województwa sala hybrydowa. Zmiany dotyczą również zmodernizowanych oddziałów rehabilitacji, onkologii, neurologii, chorób wewnętrznych i ginekologiczno-położniczego. Z jednej strony stawiamy na nowoczesne, najlepiej wyposażone sale do operacji, z drugiej na bieżąco podnosimy standard pomieszczeń szpitalnych, by pobyt w nich był jak najbardziej przyjazny dla pacjentów – wyjaśnia Bożenna Pacholczak.

Ogromną i bardzo ważną inwestycją jest hybrydowa sala operacyjna. Jej atutem jest możliwość robienia zabiegów z wykorzystaniem pełnej diagnostyki obrazowej, co poprawia bezpieczeństwo i skuteczność przeprowadzanej operacji. Koszt stworzenia i wyposażenia sali wyniósł ponad 6,6 mln zł, z czego ministerstwo zdrowia przekazało na ten cel prawie 4,2 mln zł, samorząd województwa mazowieckiego – ok. 2,4 mln zł, a szpital z własnych środków zainwestował 56 tys. zł. Sala została wyposażona m.in. w cyfrowy angiograf do badań serca i naczyń, stół angiograficzny z tzw. pływającym, czyli ruchomym blatem, który umożliwia dokładniejsze pozycjonowanie pacjenta, aparat do kontrapulsacji wewnątrzaortalnej, aparaturę do hemofiltracji i krążenia pozaustrojowego, kolumny anestezjologiczną i chirurgiczną, aparat usg, sprzęt do znieczuleń, respirator, defibrylator oraz lampę operacyjną.

– Teraz nasi lekarze będą mogli w dogodniejszych warunkach wykonywać badania i operacje, zwłaszcza te wymagające niezwykłej precyzji – np. dotyczące naczyń obwodowych i wewnątrzczaszkowych. Sala posłuży szczególnie kardiologii, kardiochirurgii, neurochirurgii, neurologii zabiegowej, radiologii zabiegowej i gastroenterologii – dodaje prezes szpitala Tomasz Skura.

Szpital ma już przeszkolony personel, który od razu po otwarciu sali będzie mógł wykonywać w niej zabiegi.

- Wszystkie projekty, które my realizujemy najpierw mamy obsadę, lekarzy a później dopiero staramy się o sprzęt, czyli nie ma takiej sytuacji, że sprzęt leży i czeka, aż go obsadzą. My najpierw przygotowujemy tych lekarzy, tak było z ablacją, z salą hybrydową. Także otwarcie i od razu realizacja kontraktu – mówi wiceprezes szpitala Krzysztof Zając.

Otwarcie sali hybrydowej ma ogromne znaczenie m.in. w skuteczniejszym leczeniu skutków udaru mózgu.

- Otwarcie takiej sali oznacza postęp w leczeniu chorób związanych z patologią naczyń. W przypadku neurologii i pododdziału udarowego daje rewelacyjne możliwości mechanicznego leczenia udaru mózgu. Jeśli mamy udar mózgu i niedrożną tętnicę mózgową i nie pomaga leczenie trombolityczne możemy sięgnąć po bardzo nowoczesną metodę, jaką jest trombektomia mechaniczna. Wykorzystujemy do tego celu arteriografię, dochodzimy specjalnym cewnikiem do tętnicy mózgowej i usuwamy z niej materiał zakrzepowy. Taką procedurę możemy wykonywać u pacjenta nawet z kilkugodzinnym udarem mózgu, zwiększając szanse przede wszystkim na przeżycie i poprawę stanu zdrowia i wycofanie się ubytków neurologicznych – tłumaczy ordynator oddziału neurologicznego w MSS dr Krzysztof Nadgrodkiewicz.

To nie jedyna inwestycja w radomskim szpitalu. Powstała też nowa sala do zabiegów ablacji (pracowni elektrofizjologii). Dzięki dotacji z budżetu Mazowsza (ok. 1,7 mln zł) oraz środkom własnym szpitala (ponad 17 tys. zł) sala ma nowe wyposażenie: system mapowania elektroanatomicznego, aparat rtg z ramieniem C wraz z niezbędnym osprzętem oraz stół operacyjny i przezierny rtg.

W szpitalu zmodernizowane zostały również pomieszczenia w budynku D, w których mieszczą się oddziały rehabilitacji, onkologii ogólnej, wewnętrzny I i II, neurologii i ginekologiczno-położniczy. Całość sfinansowana została ze środków budżetu województwa (1,8 mln zł). Wykonane zostały nowe węzły sanitarne i kanalizacja oraz przebudowano 88 łazienek. Budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, co zwiększy ogólnie komfort pacjentów tych oddziałów, a także ułatwi pracę personelowi medycznemu.


Nowoczesna sala hybrydowa w szpitalu na Józefowie [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się