:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  26°C bezchmurnie

Oddali hołd pomordowanym policjantom

Informacje z Radomia i okolic , Oddali hołd pomordowanym policjantom - zdjęcie, fotografia

W ostatnią środę 14 kwietnia bieżącego roku w Komendzie Głównej Policji, przed obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska”, odbyły się uroczystości upamiętniające 76 rocznicę zbrodni na polskich policjantach. Hołd pomordowanym funkcjonariuszom oddali przedstawiciele władz państwowych, kierownictwo KGP oraz członkowie stowarzyszeń i rodzin policyjnych. Wśród licznych delegacji nie zabrakło również przedstawicieli środowiska radomskiego.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się mszą świętą, pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Gózdka odprawioną na terenie Cytadeli warszawskiej, tuż przy Muzeum Katyńskim. Dalsza cześć obchodów miała miejsce na terenie Komendy Głównej Policji. W uroczystościach wzięli udział między innymi Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef  Kasprzyk  oraz szefostwo polskiej Policji, na czele z komendantem Głównym nadinspektorem Jarosławem Szymczykiem.

- Zajmując się kontynuowaniem tradycji policji II Rzeczypospolitej, w sposób szczególny właśnie w miesiącu kwietniu oddajemy pamięć policjantom pomordowanym na wschodzie w 1940 roku. Udział w takich uroczystościach to wyraz hołdu dla tych którzy zostali zamordowani za to tylko iż nosili „granatowe mundury”. O wielkiej ofierze niech świadczy prawie sześć i pół tysiąca grobów policyjnych na cmentarzu w Miednoje, miejscu kaźni funkcjonariuszy służ mundurowych.  – mówi aspirant Paweł Łuk-Murawski szef rekonstruktorów radomskich.

Delegację radomską reprezentowali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej  III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu. Radomianie na uroczystości do stolicy, przybyli na zaproszenie Komendy Głównej Policji oraz Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 rok. Wraz z licznie zgromadzonymi rekonstruktorami z Krakowa, Nowego Targu, Krosna, Gostynina i Lublina,  stworzyli „granatowy pluton”. To właśnie stowarzyszenia i grupy rekonstrukcji historycznej, w sposób żywy, poprzez swoją działalność przybliżają społeczeństwu wygląd przedwojennego Wojska Polskiego czy też Policji Państwowej. Radomianie należą do jednej z lepszych w kraju inscenizatorów, wyróżniających się dbałością o detale historyczne. Stad też ich aktywny udział nie tylko w uroczystościach lecz również wystawach, pokazach czy też produkcjach filmowych.

Jak powiedział w swoim przemówieniu minister Mariusz Błaszczak:   - Jestem przekonany, że będziemy mogli przywrócić etos służby w polskiej Policji, który powinien być oparty na wartościach wynikających z postawy funkcjonariuszy Policji Państwowej. Funkcjonariuszy, którzy byli wierni swej służbie do końca, do ostatnich chwil swego życia. Postawa tych ludzi jest postawą wzorową, która powinna być przyjmowana przez współczesnych funkcjonariuszy.

Ostatnim punktem uroczystości było otwarcie Biura Historii i Tradycji Policji, miejsca gdzie gromadzone będą pamiątki i przedmioty, stanowiące zapis historii policji, będące nośnikami informacji i wartości patriotycznych, mających olbrzymie znaczenie dla tożsamości służby policyjne, jak i kształtowania etosu służby Policji w społeczeństwie.

 

Foto: „Granatowy pluton” przed Komendą Główną Policji, upamiętnił pomordowanych na wschodzie w 1940 roku polskich policjantów. 

Oddali hołd pomordowanym policjantom komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się