:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  3°C bezchmurnie

Opaski dla seniorów [FOTO]

W przyszłym roku w Radomiu zostanie wdrożony pilotażowy program „Opaski dla seniora”. Urządzenie ma zapewnić bezpieczeństwo i niezbędną pomoc medyczną w nagłych przypadkach osobom starszym.

- Przy udziale firmy Sidly chcielibyśmy w przyszłym roku uruchomić program „Opaski dla seniora”. Opaska ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo seniorów, ale również ich opiekunów. Chcemy w dalszym ciągu poprawiać bezpieczeństwo naszych seniorów. Zdajemy sobie sprawę z demografii, która jest nieubłagana, już co czwarty mieszkaniec Radomia ma więcej niż 60 lat, stąd podejmujemy wszelkie działania, które mają poprawić jakość życia tej grupy społecznej. Mamy świadomość, że jest grupa seniorów wymagająca szczególnej opieki i tu z pomocą przychodzą nowe technologie, z których chcemy korzystać – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Opaska jest prosta w obsłudze i daje możliwość powiadomienia centrum pomocy bądź osoby bliskiej o nagłym pogorszeniu stanu zdrowia seniora.

- Nasze urządzenie daje możliwość wciśnięcia przycisku SOS, który wygeneruje sms z informacją, że dana osoba potrzebuje pomocy, wskaże miejsce, gdzie ta osoba się znajduje, ale również mamy możliwość uzyskania automatycznego połączenia głosowego. Nasza opaska ma również możliwość ustawienia dla osoby, która ją nosi tzw. bezpiecznego obszaru. W momencie, kiedy taka osoba opuści bezpieczny dla niej obszar również centrum monitoringu bądź osoby najbliższe dostają taką informację. Jest to funkcja pomocna w coraz częstszych przypadkach zaginięć osób starszych bądź chorych. Opaska przypomina o tym, żeby wziąć lekarstwa, daje możliwość pomiaru tętna i temperatury, a także informuje o konieczności jej doładowania. Ważnym aspektem jest detektor upadku i utraty przytomności. W takim przypadku automatycznie wysyłana jest informacja do opiekuna wraz ze wskazaniem lokalizacji takiej osoby – tłumaczy Marzena Buczyńska, dyrektor ds. rozwoju firmy Sidly.

W 2019 roku w pilotażowym programie weźmie udział 100 osób. Miasto nie wyklucza poszerzenia grupy testujących opaskę, jeśli uda się pozyskać finansowanie zewnętrzne.

- Pomysł zrodził się ponad rok temu, kiedy pierwszy raz spotkałem się z przedstawicielami firmy Sidly. Wstępnie planujemy żeby w przyszłym roku zrealizować to na próbie około 100 radomian, to jest koszt ok. 120 tys. zł. Mówimy tu o kosztach samych opasek i kwestii obsługi elektronicznej całego systemu. Dodatkowy koszt to stworzenie centrum powiadamiania, bo trzeba zatrudnić osoby, które będą odbierały telefony od osób zagrożonych. Bierzemy pod uwagę m.in. takie rozwiązanie, że zgłoszenia będą trafiały do dyspozytora pogotowia ratunkowego. Opaska ma możliwość powiadomienia nie tylko do centrum, ale również zaprogramowania telefonu osoby najbliższej. Uważamy, że jest to bardzo ciekawy system, dlatego chcemy go w przyszłym roku wypróbować. Myślimy także o pozyskiwaniu środków zewnętrznych, m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego. Kryterium doboru osób do programu to będzie przede wszystkim wiek i stan zdrowia, ponieważ ten system jest przewidziany dla osób chorych, które tej opieki potrzebują – wyjaśnia wiceprezydent Jerzy Zawodnik.


Opaski dla seniorów [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się