:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C lekkie zachmurzenie

Organizacja roku szkolnego 2018/2019 i realizacja rządowego programu "Dobry Start" [FOTO]

Podczas konferencji prasowej mazowiecki kurator oświaty Aurelia Michałowska zaprezentowała organizację nowego roku szkolnego 2018/2019. Z kolei wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz omówił realizację rządowego programu "Dobry Start" na terenie Mazowsza i miasta Radomia.

 

Nowy rok szkolny na Mazowszu rozpoczęło 676 tys. uczniów, w tym w klasach pierwszych 56 tys. dzieci. Jeśli chodzi o miasto Radom, w szkolnych ławkach zasiadło blisko 30 tys. uczniów, z czego 2 tys. dzieci to uczniowie klas pierwszych.

- Nowy rok szkolny to przede wszystkim szczególny rok, bo przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Zachęcam wszystkie szkoły, wszystkich dyrektorów, ale też i uczniów do radosnego świętowania tejże właśnie rocznicy - rozpoczęła konferencję prasową Aurelia Michałowska i poinformowała, że w ramach obchodów dnia 9 listopada o godz. 11:11 we wszystkich polskich szkołach będzie bity rekord w uroczystym śpiewaniu hymnu państwowego.

Ważnym elementem tego roku szkolnego będzie wdrażanie nowej podstawy programowej w klasie II, V oraz VIII.

- Zarówno dyrektorzy szkół, jak i nauczyciele są bardzo dobrze do tego przygotowani. Odbywały się szkolenia, spotkania i konferencje, pierwsze jeszcze w trakcie wakacji. W czasie września będą odbywały się kolejne, m.in. w rejonach wizytacyjnych, gdzie w mniejszej liczebności wizytatorzy będą zapoznawali ich z nowymi rozwiązaniami w dziedzinie prawa oświatowego, ale rozwiązywali też na bieżąco zaistniałe problemy.

Nowy rok szkolny to także drugi rok, kiedy jest prowadzony program "Aktywna Tablica".

- Mam nadzieję, że tenże program rządowy, który jest wspólnie prowadzony Ministerstwem Cyfryzacji odnośnie szerokopasmowego internetu, przyczyni się do tego, ze kompetencje, zarówno uczniów, jak i nauczycieli znacząco wzrosną - mówiła kurator.

Kolejną nowością jest egzamin ósmoklasisty.

- Chciałam uspokoić rodziców, na pierwszych spotkaniach z wychowawcami zostaną zapoznani zapoznają ze szczegółami tego egzaminu. Jeśli będą mieli dalej jakiekolwiek zapytania, to jest w Kuratorium Oświaty w Warszawie i radomskiej Delegaturze osoba, która będzie udzielała odpowiedzi. Ponadto, już dzisiaj na stronie na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej są zamieszczone wszelkie informacje odnośnie tego egzaminu - tłumaczyła Aurelia Michałowska. 

Kurator przypomniała także, że szkoły mają obowiązek zapewnić właściwą drogę edukacji dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

- Prosiłam dyrektorów szkół, aby we wrześniu zorganizowali spotkania wszystkich rodziców, którzy mają dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. To oni tak naprawdę znają najbardziej swoje dzieci, wychowują to dziecko, znają jego potrzeby edukacyjne. Chciałabym, aby wspólnie z dyrektorem, który jest odpowiedzialny za zorganizowanie pomocy w szkole, taką ścieżkę edukacyjną tym dzieciom zaplanować - dodała Aurelia Michałowska.

W tym roku szkolnym pojawią się nowe legitymacje.

- Oprócz tradycyjnych legitymacji uczniowie będą mogli również posiadać e-legitymację bądź n-legitymację. Wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji wprowadzimy tzw. mobilne legitymacje, ale prace nad nimi jeszcze trwają - poinformowała kurator.

Ponadto, dzień 1 października został ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Dniem Tornistra

- Będziemy sprawdzać wtedy, co tak naprawdę dzieci przynoszą do szkoły. Czy ten tornister rzeczywiście zawiera to wszystko, co powinien zawierać. Zarówno nauczyciele, wychowawcy, jak również rodzice będą mogli zajrzeć do plecaka i zdecydować, co dziecku jest naprawdę potrzebne, bo warto pamiętać, dzieci mogą zostawić podręczniki i przybory potrzebne w szkole - podsumowała Aurelia Michałowska. 

 

Wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz przedstawił dane statystyczne w zakresie realizacji programu "Dobry Start" zarówno na terenie Mazowsza, jak i na terenie miasta Radomia. 

- Jeżeli chodzi o Mazowsze, szacowaliśmy, że świadczenie dotrze do 673 tys. osób, na chwilę obecną koniec sierpnia mamy złożonych 367 tys. wniosków, co stanowi ok. 42 % wszystkich oczekiwanych przez nas dokumentów. Biorąc pod uwage, że przed nami jeszcze wrzesień, październik i listopad, to program idzie bardzo sprawnie. Wypłacono do tej pory na terenie naszego województwa 84 mln zł - omawiał przebieg programu Artur Stadowicz.

Wojewoda mazowiecki przekazał już do samorządów kwotę 134 mln zł. Na tę chwilę z budżetu państwa trafiło do Radomia 3 mln 469 tys zł, a ogólna kwota, jaka jest zarezerwowana na ten cel, wynosi 7 mln 130 tys. zł.

- W Radomiu wpłynęło już 13 393 wniosków, z czego rozpatrzonych zostało 7261. Liczymy na to, że w najbliższych miesiącach będzie dalszy napływ wniosków. Szacujemy, że ok. 23 tys. dzieci powinno być objętych tym programem - dodał wicewojewoda mazowiecki.

Wnioski można składać do 30 listopada br. Wnioski złożone w późniejszym terminie nie będą rozpatrywane.


Organizacja roku szkolnego 2018/2019 i realizacja rządowego programu "Dobry Start" [FOTO] komentarze opinie

  • gość 2018-09-04 21:06:32

    w której mogą zostawić? bo 24 w Radomiu dźwigają jak wielbłądy, nie róbmy propagandy

Dodajesz jako: Zaloguj się