:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C pochmurno z przejaśnieniami

Plenerowa lekcja historii w skansenie

Kiedy: 2018-09-30 , godzina: 14:00 | Gdzie: Muzeum Wsi Radomskiej

Inne, Plenerowa lekcja historii skansenie - zdjęcie, fotografia

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na plenerową lekcję historii pn. „Z dziejów walki i męczeństwa wsi radomskiej w latach II wojny światowej", która odbędzie się w niedzielę, 30 września w godzinach 14:00 – 18:00.

W 75 rocznicę akcji oddziału BCh Jana Sońty „Ośki” na posterunek żandarmerii w Górkach Ciepielowskich.

Plenerowa lekcja historii składać się będzie z trzech części. Motywem przewodnim będzie historia legendarnego Zgrupowania Partyzanckiego Batalionów Chłopskich Jana Sońty „Ośki” oraz innych oddziałów partyzanckich BCh i AK z terenu powiatów radomskiego, iłżeckiego i kozienickiego.

Program:

1. Widowisko pt.: „Na rozkaz sumienia!” - czyli epopeja partyzancka w trzech aktach, w których przedstawione zostaną głośne akcje partyzanckie, w tym:

- atak na umocniony posterunek żandarmerii w Górkach Ciepielowskich (30 IX 1943 r.)

- brawurowy atak partyzantów „Ośki” na niemiecki sztab w Chwałowicach (28 lipca 1944 r.)

- walki oddziałów AK i BCh w obronie pacyfikowanych wsi północnej Kielecczyzny. Przypomniane zostaną także sylwetki lokalnych dowódców partyzanckich Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej. Odwiedzimy partyzantów na wiejskich kwaterach, posłuchamy ich piosenek i skosztujemy partyzanckiej strawy.

Pokazany zostanie także niemiecki oddział zmotoryzowany w akcji, w tym pojazdy z epoki.

2. Pokaz filmu „Rozstrzelany Dzień Niepodległości” o niemieckiej zbrodni na mieszkańcach gminy Tczów 11 listopada 1943 roku, połączony z prelekcją historyków. Wystąpią: dr hab. Sebastian Piątkowski - „Wieś radomska w czasie wojny i okupacji 1939-1945” oraz dr Adam Duszyk „Bataliony Chłopskie – cele powołania i wkład chłopskiego wojska w walkę z niemieckim okupantem w latach 1939-1945”

3. Koncert grupy „LUSTRO” i wspólne śpiewanie partyzanckich szlagiery z płyty „Gloria Victis”.

30 września dla gości Muzeum zostaną otwarte trzy kasy biletowe od strony ulicy Stawowej.

Wstęp za okazaniem biletu: bilet normalny – 10 zł, bilet ulgowy – 6 zł.

 

Źródło i foto: Muzeum Wsi Radomskiej 

Plenerowa lekcja historii w skansenie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się