:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  3°C bezchmurnie

Pokaz filmu „Komendant Zagończyk” w Zwoleniu [FOTO]

Ogromne zainteresowanie towarzyszyło pokazowi w Zwoleniu filmu „Komendant Zagończyk”. Była to też okazja do spotkania z twórcami tego dokumentu, a także wysłuchania mini koncertu Krzysztofa Paducha, laureata Enei Akademii Talentów i obejrzenia wystawy Cezarego Imańskiego „Bitwa pod Zwoleniem – 15.06.1946”.

Zorganizowany przez Zwoleńską Grupę Regionalna pokaz odbył się w niedzielę, 4 lutego w Centrum Regionalnym przy Nekropolii Jana Kochanowskiego. Zainteresowanie było tak duże, że zabrakło miejsc siedzących. Scenerią sali projekcyjnej była wystawa Cezarego Imańskiego dotycząca stoczonej przez żołnierzy Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka” z sowietami bitwy pod Zwoleniem. Przed projekcją filmu publiczność mogła wysłuchać mini koncertu 12-letniego akordeonisty Krzysztofa Paducha, laureata Enei Akademii Talentów, który wspaniale grając udowodnił, że sukcesy, jakie odnosi w Polsce są w pełni zasłużone.

Kolejną godzinę wypełnił już sam film. Dokument ten jest poświęcony jest tragicznym losom Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka”, żołnierza Armii Krajowej i antykomunistycznego Związku Zbrojnej Konspiracji. Został stracony 19 lutego 1947 roku, trzy dni przed ogłoszeniem amnestii, pamięć o nim była przed długie lata wymazywana bądź fałszowana. Scenariusz do „Komendanta Zagończyka” powstał na podstawie książki Ryszarda Śmietanki Kruszelnickiego, historyka z kieleckiej delegatury IPN, a także akt i dokumentów przechowywanych w Instytucie Pamięci Narodowej.

Zaangażowanych w realizację filmu było około 200 osób, brały w nim udział grupy rekonstrukcji historycznej z Kielc, Radomia, Przasnysza, Warszawy, Kozienic i Puław.

Projekcji filmu w Zwoleniu towarzyszyły cisza i skupienie widzów, potem były wielkie brawa dla twórców, których w Zwoleniu reprezentowali Przemysław Bednarczyk – scenarzysta i reżyser, Bartosz Bednarczyk – kierownik produkcji, Wojciech Pronin – autor zdjęć i montażu oraz odtwórca głównej roli – Mariusz Król.

- Naszym zamiarem było przedstawienie nie tylko tragicznej historii „Zagończyka”, ale pokazanie go też jako człowieka z jego emocjami, rozterkami. Dowódcy dbającego o dyscyplinę, a jednocześnie autora poruszających do głębi więziennych grypsów. Patrioty, który nie krył, że jeśli będzie musiał dokonać wyboru pomiędzy poświęceniem dla rodziny i dla Ojczyzny, to wybierze Ojczyznę – mówił Przemysław Bednarczyk.

Reżyser zaapelował także do uczestników pokazu i osób biorących udział w dyskusji, by swoją wiedzą na temat tamtych wydarzeń dzielili się z historykami.

Zarówno Przemysław Bednarczyk, jak i inni twórcy odebrali wiele gratulacji, w tym od poseł Anny Kwiecień, która wystąpiła też z inicjatywą zaprezentowania wystawy „Bitwa pod Zwoleniem” w Sejmie.

Pokaz w Kozienicach

Film „Komendant Zagończyk” powstał przy wsparciu Fundacji Enea. W Kozienicach zostanie on pokazany 15 lutego o godzinie 18 wraz z innym filmem w reżyserii Przemysława Bednarczyka „Piosnka o Belinie” w Centrum Kulturalno-Artystycznym. Organizatorem tego wydarzenia jest Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych. Wstęp po okazaniu bezpłatnych wejściówek, które są do odebrania w kasach Centrum Kulturalno-Artystycznego.

 

Źródło i foto: Enea Wytwarzanie 

Pokaz filmu „Komendant Zagończyk” w Zwoleniu [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się