:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  26°C bezchmurnie

Pokazy szermiercze na otwarciu boiska w Suskowoli (gmina Pionki)

Wydarzenia, Pokazy szermiercze otwarciu boiska Suskowoli (gmina Pionki) - zdjęcie, fotografia

Wielu mieszkańców gminy Pionki i zaproszonych gości przybyło w ostatnią niedzielą 29 czerwca bieżącego roku do Suskowoli, na otwarcie boiska sportowego. Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje i zabawy dla wszystkich chętnych. Można było tam również zobaczyć pokazy szermierki w wykonaniu członków Grypy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia.

Otwarcie boiska sportowego poprzedziła msza święta odprawiona w kościele w Suchej w intencji dzieci, którą odprawił ksiądz biskup pomocnicy Diecezji Radomskiej Andrzej Turzyński. Boisko w Suskowoli jest drugim tego typu obiektem w Gminie Pionki, posiadającym pełnowymiarową płytę piłkarską z nawierzchnią trawiastą, trybuny mogące pomieścić ponad pięciuset widzów oraz zapleczem z szatniami, częścią sanitarną i magazynem. W obecności Wójta Gminy Pionki Mirosława Ziółka, sekretarz Gminy Ewy Kurpety Abu Mizer oraz zaprzyjaźnionych wójtów i burmistrzów z Powiatu Radomskiego, ksiądz biskup dokonał poświecenia boiska. Po tej uroczystej chwili rozpoczął się festyn rodzinno-sportowy. Rekonstruktorzy z Radomia, tym razem ubrani w stroje szermiercze, przybliżyli publiczności tajniki posługiwania się klasyczną szablą sportową oraz floretem. Drugi pokaz w wykonaniu radomian dotyczył czwartej zapomnianej dyscypliny szermierczej, jaką jest walka na bagnety, przeprowadzana specjalnym karabinem szermierczym, sztuki która została zapomniana na prawie sześćdziesiąt lat. Ostatnia prezentacja przeniosła widzów do odległej Japonii. Wprowadzeniem w tradycję samurajów był pokaz walki Kendo, ćwiczonej treningowym mieczem, do którego radomianie przywdziali japońskie zbroje sportowe, wzorowane właśnie na zbrojach samurajskich. Zasadniczy pokaz dotyczył jednak innej japońskiej sztuki walki zwanej Jukendo, czyli szermierki przeprowadzanej karabinem treningowym, wzorowanym na pierwszo wojennym japońskim  karabinie „Arisaka”. Jukendo jest najmłodszą tradycyjną dyscypliną wschodniego stylu walki, ćwiczone jest dopiero od stu lat, w zajęciach uczestniczą głównie żołnierze i policjanci, jest ono w Japonii, częścią sportowego systemu edukacji.

- W naszych działaniach rekonstrukcyjnych nie ograniczamy się tylko do wystąpień mundurowych. Jako jedyna grupa w kraju pozujemy szermierkę, sport bardzo popularny w okresie II Rzeczypospolitej. Ćwiczymy w konwencji lat trzydziestych ubiegłego wieku, która oprócz obecnej nowoczesnej broni, nie różni się w sposób zasadniczy od współczesnej walki szablą, szpadą lub floretem. Może po za jednym, ta „stara szermierka” była sztuką sama w sobie, pełną wysublimowanych figur i konwencji, prawidłowości postawy, precyzji ataku i obrony. Obecnie świat sportowy znacznie przyspieszył i moim zdaniem nawet szermierka stała się syntetyczna. Naszą determinacją jest pokazywanie tego co zapomniane lub nieznane, dlatego też do  naszego programu, włączyliśmy szermierkę na bagnety, sport uprawiany w Polsce przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego, do końca lat pięćdziesiątych włącznie. Później to czwarta dyscyplina przestała być uprawiana, z bliżej nie znanych mi powodów. Co ciekawe ta walka karabinem jest dość popularna w Japonii i bazując na naszych doświadczeniach, wykonujemy również jej pokazy w pełnych strojach „samurajskich” – mówi aspirant Paweł Łuk-Murawski komendant rekonstruktorów i trener szermierki.

Oprócz szermierki licznie zgromadzona publiczność oglądała mogła występu taneczne, wysłuchać koncertu orkiestr dętej z Jedlni Letnisko i zespołów ludowych, czy też zgłębić tajniki koreańskiej walki Tang Soo Do za pośrednictwem członków klubu z Pionek. Impreza zakończyła się towarzyskim meczem piłkarskim pomiędzy Gminnym Klubem Sportowych Legion Suskowola a Klubem Sportowym Hubertus Chomentów.

Pokazy szermiercze na otwarciu boiska w Suskowoli (gmina Pionki) komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się