:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C pochmurno z przejaśnieniami

Ponad 56 mln zł na autobusy elektryczne, parking i ścieżki rowerowe [FOTO]

Dzięki wsparciu unijnemu Radom zyska 10 autobusów elektrycznych, 15 wiat przystankowych, ścieżki rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe. Powstanie też parking "Parkuj i jedź". Zyska również powiat.

Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt otrzyma ponad 56 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Umowę o dofinansowanie projektu podpisali członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski oraz prezydent Radomia Radosław Witkowski. 

- Cieszę się, że kolejne ogromne środki płyną do Radomia. Tym razem jest to ponad 56 mln zł na komunikację miejską. To z jednej strony udogodnienia dla pasażerów i poprawa funkcjonowania systemu transportu, z drugiej zaś, dzięki nowym niskoemisyjnym autobusom, dbałość o jakość powietrza w mieście. To bardzo ważne, biorąc pod uwagę naszą aktywną walkę ze smogiem - podkreśla Rafał Rajkowski, członek zarządu województwa mazowieckiego. 

Projekt zakłada zakup 10 autobusów elektrycznych wraz ze stacjami do ładowania, a także 15 wiat przystankowych. Zostaną także wybudowane ścieżki rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe przy ulicach: Szarych Szeregów, Kozienickiej, Struga, Wiejskiej od ul. św. Brata Alberta przez J. Kuronia, Jana Pawła II, Wyścigową, Żółkiewskiego, Przytycką, Wapienną.  

- Ten projekt jest dla nas niezwykle ważny. Strefa Wygodnego Ruchu, która w 2020 roku będzie dostępna dla mieszkańców, to dla mnie taka równowaga pomiędzy wszystkimi uczestnikami ruchu czyli pieszymi, rowerzystami i kierowcami. Te pieniądze pójdą właśnie na budowanie tej Strefy Wygodnego Ruchu. Stawiamy na komunikację miejską, by była wygodna, bezpieczna i ekologiczna. Oprócz autobusów to 20 kilometrów dróg rowerowych. Po wybudowaniu tych odcinków Radom będzie miał spójną sieć dróg rowerowych z dwoma osiami północ-południe oraz wschód-zachód. W ramach tych środków zostanie także przybudowany parking przy ul. Kelles-Krauza w typie "Parkuj i jedź" - wylicza Radosław Witkowski, prezydent Radomia. 

W Radomiu zostaną także rozbudowane inteligentne systemy transportowe, w tym System Karty Miejskiej i System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Ustawione zostaną również nowe biletomaty.

W ramach projektu rozbudowane zostaną drogi powiatowe.

- W kwocie 56 mln zł, 22 mln zł to jest udział projektu powiatowego. W historii powiatu nie było tak dużego realizowanego programu. Przeznaczamy tę kwotę na budowę dwóch ciągów drogowych, jeden w kierunku Domaniowa, drugi odcinek prowadzi z Milejowic do Taczowa. Będzie to przebudowa tych dróg z ciągiem pieszo-rowerowym na długości 12 kilometrów. Przebudowanych będzie w sumie 14 kilometrów drogi powiatowej. Te dwie części zadania będą wykonane do października przyszłego roku - mówi Mirosław Ślifirczyk, Starosta Powiatu Radomskiego. 

 


Ponad 56 mln zł na autobusy elektryczne, parking i ścieżki rowerowe [FOTO] komentarze opinie

  • gość 2018-10-07 18:58:56

    Nie przyspieszą bardziej program z drogami gruntowymi.

Dodajesz jako: Zaloguj się