:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C umiarkowane opady deszczu

Powstanie Warszawskie - przyjdź i zapal znicz!

| Gdzie: Radom

Historia, Powstanie Warszawskie przyjdź zapal znicz! - zdjęcie, fotografia

W 72 rocznicę Powstania Warszawskiego, 15 minut przed godziną 17.00 na placu pod Urzędem Miasta zebrała się pokaźna grupa Radomian, chcących uczcić pamięć bohaterów.

Znicze w znak Polski Walczącej układali wszyscy, od najmłodszych po tych na emeryturze. Niestety podczas godziny „W” nie usłyszeliśmy syren. Nie zadziałały. Tak tłumaczył się prezydent Echu Dnia. Oczywiście my także wyślemy pismo w tej sprawie. Całe szczęście z pomocą przyszła policja, która, chociaż symbolicznym sygnałem syreny, pozwoliła nam uczcić tę jakże ważną chwilę. Następnie wystąpił nasz działacz, który mówił: „72 lata temu polskie podziemie niepodległościowe w Warszawie ruszyło do nierównego boju przeciwko niemieckiemu okupantowi. Czy miało to sens? Nie wiem. Zginęły setki tysięcy młodych ludzi, których brak ułatwił systemowi komunistycznemu zainstalowanie się w Polsce na długie, długie lata. Czy było czynem wielkim? Zdecydowanie tak. Czynem bezdyskusyjnie godnym upamiętniania. Czy przyniosło swój skutek? Tak, chociaż nie taki jaki zaplanowano. Nie przyniosło Polsce niepodległości. Ale po latach, ofiara tysięcy młodych Polaków stała się symbolem, który rozbudził patriotyzm w nowym pokoleniu. […]. Dzisiaj, jak to mówił papież Franciszek na Światowych Dniach Młodzieży, potrzebujemy zachować pamięć i musimy mieć odwagę. Potrzebujemy pamiętać o zbrodniach nazizmu i komunizmu, potrzebujemy pamiętać o bohaterach. […]. Bez pamięci, zostaniemy narodem bez tożsamości, czyli narodem niewolników. A bez odwagi, odwagi w głośnym wyrażaniu swojego zdania, odwagi w życiu codziennym, będziemy jak wegetujące roślinki, a nie o to w życiu chodzi. Oni się nie bali, oni pamiętali z jakim trudem została wywalczona niepodległość, której tak zawzięcie bronili. Dlatego, dzisiaj, niech stanowią dla nas przykład. Oni, zwykłe chłopaki i dziewczyny, którzy dla Polski poświęcili wszystko, nawet życie.” Następnie, po trzykrotnym wzniesieniu okrzyku „Cześć i chwała bohaterom”, odśpiewany został hymn. Dziękujemy wszystkim za przybycie i godne uczczenie dzisiejszego dnia!

Młodzież Wszechpolska


Powstanie Warszawskie - przyjdź i zapal znicz! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się