:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  26°C bezchmurnie

Przesłanie MWS z okazji 40 rocznicy wydarzeń Czerwca '76

Informacje z Radomia i okolic , Przesłanie okazji rocznicy wydarzeń Czerwca - zdjęcie, fotografia

Zbliża się 40 rocznica wydarzeń z czerwca 1976 roku. Planowane obchody, w których przygotowywanie włączyły się samorządy, organy administracji państwowej i organizacje społeczne powinny być zachętą do refleksji oraz do wspólnej zadumy nad darem wolności.

Protesty robotników z pamiętnego czerwca 1976, stały się punktem zwrotnym w najnowszej historii Polski. Uruchomiły zdarzenia, których skutku nikt wtedy nie mógł przewidzieć. Z buntu przeciwko arogancji władzy i przedmiotowemu traktowaniu ludzi pracy, powstał ruch społeczny, który rozpoczął kulminacyjny etap marszu ku wolności.

Pomnik w Ursusie przedstawia kamienną bryłę. Jego profil jak gdyby współbrzmi ze słowami poety: "lawina bieg od tego zmienia,po jakich toczy się kamieniach". To poetyckie przesłanie powinno być przestrogą dla każdej władzy,która podejmuje próbę rozwiązywania konfliktów społecznych przy pomocy siły. W dniu 26 czerwca pochylmy wspólnie głowy, oddając hołd ofierze robotników Ursusa, Radomia i Płocka, którzy stanęli solidarnie w walce o prawa człowieka.

Mazowiecka Wspólnota Samorządowa

Ludzie Ursusa nigdy nie zapomnieli o Czerwcu 1976 roku. Przyszło za to zapłacić więzieniami, obozami dla internowanych, aresztami. Na fot. z 1982 r. robotnik Zakładów Mechanicznych "Ursus", Krzysztof Gołaszewski (pierwszy od lewej) w celi na warszawskiej Białołęce.  

Przesłanie MWS z okazji 40 rocznicy wydarzeń Czerwca '76 komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się