:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  3°C bezchmurnie

Radomianie na "Pikniku kawaleryjskim". Odtwarzali historię walk oddziału majora "Hubala"

Grupy rekonstrukcji historycznej z Bliżyna, Częstochowy, Kielc, Radomia i Skarżyska, odtworzyły wydarzenia sprzed siedemdziesięciu siedmiu lat, jakie rozegrały się w lasach Puszczy Jodłowej. W inscenizacji uczestniczyli także członkowie Stowarzyszenia Szwadron Ziemi Radomskiej.

    Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, tłumnie przybyli w ostępy leśne Puszczy Jodłowej, by oddać hołd żołnierzom z oddziału majora „Hubala”.

   Od ośmiu lat władze Gminy Bliżyn, położonej niedaleko Skarżyska Kamienna, na początku miesiąca maja organizują „Piknik kawaleryjski”.

   Głównym punktem tej patriotycznej imprezy, jest rekonstrukcja bitwy „pod Rogowym Słupem”, zwanej też „bitwą pod Rosochami|”, stoczonej 1 kwietnia 1940 roku, przez Odział Wydzielony Wojska Polskiego z karną ekspedycją niemiecką. To jeden ze zwycięskich bojów legendarnego majora Henryka Dobrzańskiego – „Hubala”.

   Tradycyjnie na miejsce uroczystości docierają turystyczne rajdy, piesze, rowerowe oraz konne. Uroczystości rocznicowe poprzedziła polowa partyzancka msza święta, odprawiona przez księdza kapitana Stanisława Strycharczyka, kapelana Kieleckiego Szwadronu Kawalerii.

    Urokliwej scenerii miejscu dodawała ściana zielonego lasu oraz leśniczówka na Świnnej Górze,w której stacjonował oddział majora „Hubala”.

     Następnie uczestnicy przemaszerował na nieodległe skrzyżowanie puszczańskich dróg, miejsce rekonstrukcji historycznej. Głównym motywem inscenizacji była odtworzenia zwycięskiego boju stoczonego przez Oddział Wydzielony Wojska Polskiego, bitwy która rozpoczęła się w okolicach wsi Szałas, a zakończyła pod Rogowym Słupem.

    Tam też społeczeństwo Ziemi Świętokrzyskiej w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, wzniosło pomnik z napisem – „"PAMIĘCI BOHATERSKICH ŻOŁNIERZY Z WYDZIELONEGO ODDZIAŁU WOJSK POLSKICH, KTÓRZY POD DOWÓDZTWEM MJR H. DOBRZAŃSKIEGO - HUBALA STOCZYLI TUTAJ W DNIU I.IV.1940 R. ZWYCIĘSKI BÓJ Z OKUPANTEM NIEMIECKIM I DALI PRZYKŁAD WALKI Z PRZEMOCĄ."

- Po raz czwarty braliśmy udział w tych „Hubalowych” uroczystościach, zaproszeniu na nie, przez naszych przyjaciół z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii. Odgrywaliśmy oddział piechoty polskiej, wsparty sekcją ręcznego karabinu maszynowego. Cały urok tej inscenizacji, związany jest z historycznymi miejscami w których ona się odbywa. Te leśne ścieżki, zagajniki i polany puszczańskie, gościły zarówno powstańców styczniowych, żołnierzy majora „Hubala”, jak i partyzantów Armii Krajowej. Ten swoisty klimat działa również na rekonstruktorów, szczególnie tych młodszych, którzy na inscenizacjach, przechodzą swoisty „chrzest bojowy”. Tak też miało miejsce w naszym przypadku, gdzie dwóch młodych inscenizatorów Piotr Dorosz i Kacper Lewicki, po raz pierwszy w mundurach i w pełnym wyposażeniu, walczyli jak prawdziwi żołnierze. Było to dla nich duże przeżycie. – mówi porucznik Paweł Łuk-Murawski prezes Stowarzyszenia Szwadron Ziemi Radomskiej.

   Na zakończenie uroczystości rocznicowych licznie zgromadzeni widzowie, obejrzeli popis sprawności wojskowej w wykonaniu członków Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Zwieńczeniem „Pikniku” było wspólne ognisko ze śpiewaniem pieśni patriotycznych oraz partyzanckich.

 

Małgorzata Magnowska

Radomianie na "Pikniku kawaleryjskim". Odtwarzali historię walk oddziału majora "Hubala" komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się