:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C rozproszone chmury

Radomianie świętowali niepodległość w Łodzi

Felietony, Radomianie świętowali niepodległość Łodzi - zdjęcie, fotografia
 • Rekonstruktorzy policyjni z Radomia
  Rekonstruktorzy policy...
 • zaprezentowali w Łodzi unikatowe karabiny z bagnetami
  zaprezentowali w Łodz...
 • będące częścią ich kolekcji.
  będące częścią ich ko...

Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia, po raz szósty brali udział w łódzkich obchodach Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada.

Tłumy widzów w Manufakturze.                                                        

Pomimo zmiennej pogody, parę tysięcy osób przybyło na VII Piknik Niepodległościowy, zorganizowany na rynku Manufaktury. W godzinach południowych w otoczeniu ułanów przybył tam Józef Piłsudski, którego odegrał jeden z łódzkich aktorów. „Marszałek” wygłosił przemówienie i wręczył nagrody w konkursie strzeleckim. Przez cały dzień na rynku Manufaktury trwały pokazy wojska, policji, straży pożarnej oraz liczne występy artystyczne. Wiodącym hasłem tegorocznego pikniku było: „Tradycje oręża polskiego – od czasów najdawniejszych do współczesności”.  Dlatego też nie zabrało występów grup rekonstrukcyjnych. Rycerze wprowadzali publiczność w zasady średniowiecznej sztuki wojennej, z kolei husarze prezentowali podstawy walki szablą polską z okresu „Wiktorii Wiedeńskiej”. Można było zobaczyć również wystawę zabytkowych samochodów, podziwiać unikatowe eksponaty z muzeum spadochroniarstwa, czy też pod namiotem „Strzelca” pobrać naukę z budowy i obsługi radiostacji. 

Brawa dla radomian.

Przez cały czas trwania imprezy wielu widzów gromadziła wystawa zabytkowej broni strzeleckiej, przygotowana przez rekonstruktorów policyjnych z Radomia. „Przedwojenni policjanci” zaprezentowali karabiny różnych systemów działania, wyposażone w bagnety. Publiczność ze szczególnością podziwiała między innymi dość rzadki na rynku kolekcjonerskim japoński karabin Arisaka” z 1905 roku, czy też austriacki karabinek Mannlicher z 1918 roku. Nie mniej jednak największe zainteresowanie i zdziwienie zwiedzających wzbudził szwajcarski karabin Schmidt – Rubin z 1898 roku, wyposażony w bardzo długi bagnet z piłą, który wraz z bronią  liczy prawie sto osiemdziesiąt centymetrów długości. Do ciekawostek należy to, że wśród gości pikniku znaleźli się motocykliści z Hiszpanii, którzy na wystawie radomskiej mogli zobaczyć karabiny systemu Mausera, produkowane przez ich rodzimy arsenał La Coruna.

– Wystawa karabinów uzupełniała nasz główny występ na „Pikniku Niepodległościowym” w Łodzi, dotyczący sportu szermierczego z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Przybliżyliśmy zasady walki się szablą, szpadą i floretem. Nie zabrakło również prezentacji pełnego treningu w szermierce na bagnety, z wykorzystaniem specjalnego karabinu szermierczego. Tę umiejętność ćwiczymy i pokazujemy od 2012 roku na wielu imprezach w kraju.  Nasza grupa jest jedyną która przybliża temat tej zapomnianej sztuki walki sportowej. Jesteśmy znani i rozpoznawani z zabytkowych rowerów „Łucznik” oraz  szermierki z okresu II Rzeczypospolitej. – mówi aspirant Paweł Łuk-Murawski komendant rekonstruktorów policyjnych z Radomia.

Jan Górak

Radomianie świętowali niepodległość w Łodzi komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się