:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -3°C pochmurno z przejaśnieniami

Radomski Caritas poszukuje osób do projektu „Linia Braterskich Serc”

Informacje z Radomia i okolic , Radomski Caritas poszukuje osób projektu „Linia Braterskich Serc” - zdjęcie, fotografia

Dzisiaj (18 sierpnia 2016 r.) w siedzibie Caritasu diecezji radomskiej odbyła się konferencja na temat Telefonu Zaufania „Linia Braterskich Serc” oraz akcji „Tornister pełen uśmiechów” i Programie Operacyjnym Pomocy Żywnościowej 2014-2020.

 

Od 1 lipca 2016 r. jest realizowany Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Jest to projekt dla osób, które ukończyły 60 rok życia, by zaktywizować osoby starsze. Radomski Caritas poszukuje 100 osób po 60 r. życia, którzy włączą się w wolontariat poprzez aktywne uczestniczenie w pracy Telefonu Zaufania, udzielenie porad, jak również utworzenie punktów rozliczania dochodów (PIT).

Zastępca dyrektora radomskiej Caritas – ks. Damian Drabikowski poinformował, że obecnie w Telefonie Zaufania pracują różni specjaliści, m.in.: policjanci, prawnicy, osoby pracujące w Poradnictwie Rodzinnym, psycholodzy, terapeuci, katecheci, pedagodzy. Cały tydzień dyżurują również terapeuci uzależnień. - Osoby, które chciałyby włączyć się do tego programu, zachęcamy, aby zgłosiły się do nas do Caritas na ul. Kościelną 5. Uzyskają tam więcej informacji. Trzeba będzie też podpisać umowę wolontariacką i przejść szereg szkoleń. Dzięki tym szkoleniom chętni będą mogli nieść pomoc innym osobom – dodaje ks. Damian Drabikowski.

Telefon Zaufania „Linia Braterskich Serc” to bezpłatny numer, zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i telefonów komórkowych. Linia działa pod numerem telefonu: 0 800 311 800. Ks. Damian Drabikowski podkreślił, że jest to jeden z najczęściej odbieranych telefonów w Polsce. W roku 2015 odbyły się 1960 rozmowy telefoniczne podczas 686 dyżurów. Caritas otrzymało dofinansowanie na ten projekt, które wykorzystywane jest na szkolenia, zakup sprzętu i jego odnowienie. Od 15 lat nie były wymieniane telefony. Po 1 stycznia w różnych częściach Radomia będą bezpłatne mobilne punkty rozliczenia dochodów (PIT).

Koordynator akcji „Tornister pełen uśmiechów” – Iwona Stępniewska powiadomiła o tej akcji i że trwają zapisy na wyprawki szkolne dla dzieci z biednych rodzin. Zbiórki artykułów szkolnych będą prowadzone w najbliższy piątek (19 sierpnia) i sobotę (20 sierpnia) w sklepach: Biedronka, Auchan, Carrefour i Selgros. Do akcji włączyła się już m.in. radomska Policja, firma Durr oraz Parafialne Zespoły Caritas. Zapisy są od godz. 9:00 do 12:00  w Caritas przy ul. Kościelnej 5. Mogą się zgłaszać osoby, których dochód wynosi 350 zł na osobę. Należy zgłosić się z zaświadczeniem z parafii oraz zaświadczeniem o dochodach rodziny. Wyprawki szkolne będą wydawane 29 sierpnia br. od godz. 9:00 do godz. 12:00.

Dyrektor radomskiego Banku Żywności – Krzysztof Sokołowski poinformował o 3 edycji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Aktualnie realizowany będzie PODPROGRAM 2016. W ramach PODPROGRAMU będą organizowane warsztaty, a w tym: 40 warsztatów kulinarnych, 40 warsztatów dietetycznych, 10 warsztatów nt. niemarnowania żywności, 40 warsztatów ekonomicznych. W warsztatach będzie mogło uczestniczyć od 2400 do 2850 osób uprawnionych do odbioru żywności. O kwalifikacji do PODPROGRAMU 2016 i otrzymaniu wsparcia żywnościowego decydują kryteria: osoba bezdomna, niepełnosprawna, migranci, osoby obcego pochodzenia oraz osoby, których dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego, tzn. 951 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 771 zł dla osoby w rodzinie. Uprawnionym osobom będą przekazane: makaron jajeczny (5 kg), ryż biały (5 kg), herbatniki (2 kg), mleko UHT (9 l), groszek z marchewką (3,20 kg), fasola biała (3,20 kg), koncentrat pomidorowy (1,28 kg), powidła śliwkowe (1,20 kg), gulasz wieprzowy z warzywami (4,25 kg), filet z makreli w oleju (1,36 kg), szynka drobiowa (2,70 kg), cukier biały (4 kg) oraz olej rzepakowy (4 l). Jest to łącznie 46,19 kg produktów na osobę. Jeśli chodzi o rok 2015, ro udało się rozdystrybuować 1449,2 ton żywności o wartości ponad 4,5 mln złotych dla 22, 557 osób.

 

 

A. Wygonna


Radomski Caritas poszukuje osób do projektu „Linia Braterskich Serc” komentarze opinie

  • gość 2017-06-13 15:42:23

    Czy w/w telefon zaufania jest dla osób dorosłych?

Dodajesz jako: Zaloguj się