:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C słabe opady deszczu

Radosław Witkowski: jakie zmiany czekają w nowym roku szkolnym 2016/2017?

Edukacja, Radosław Witkowski jakie zmiany czekają nowym szkolnym 2016/2017 - zdjęcie, fotografia

Przed nami rozpoczęcie nowego roku szkolnego. O przygotowaniach naszego miasta do roku szkolnego 2016/2017 opowiedziały na konferencji prasowej władze miasta Radomia.

 

Nowy rok szkolny w Radomiu rozpocznie 38 tys. dzieci i młodzieży, w tym 4200 dzieci w przedszkolach, 14 600 uczniów w szkołach podstawowych, 5100 w szkołach gimnazjalnych oraz 14 200 w szkołach ponad gimnazjalnych.

Istotną kwestią jest to, że w najbliższym roku szkolnym znalazły się miejsca w przedszkolach dla wszystkich trzylatków. Mimo, iż miasto nie było w tym roku zobowiązane, aby te miejsca zapewnić, to dzięki podjętym działaniom, udało się temu zadaniu podołać. Zostało utworzone 15 nowych oddziałów przedszkolnych, dzięki czemu tym roku możliwe stało się przyjęcie do przedszkola 975 trzylatków.

- To, co uczyniliśmy w tym roku jest jednocześnie przygotowaniem do roku 2017, kiedy wszyscy rodzice trzyletnich dzieci będą mieli prawo do wychowania przedszkolnego. Z drugiej strony cieszymy się bardzo, że młodzi rodzice zwracają uwagę na wychowanie przedszkolne, ponieważ jest to ten okres rozwoju, w którym najlepiej przygotować dziecko do rozpoczęcia obowiązku szkolnego. Upowszechnienie wychowania przedszkolnego to jest nasz wspólny, miasta i rodziców sukces – podkreślił Wiceprezydent Radomia, Karol Semik.

W tym roku szkolnym aż 54 % absolwentów gimnazjów wybrało szkoły zawodowe, co oznacza, że większość z nich w momencie ukończenia szkoły ponad gimnazjalnej, będzie posiadało kwalifikacje zawodowe. W czwartek, 1 września w Zespole Szkół Technicznych rozpocznie się zaprezentowany zostanie program kształcenia dualnego, zapowiedzianego przez Ministra Edukacji narodowej jako przyszłej forma kształcenia. Polega ono na tym, że nauka zawodu odbywa się u pracodawców, z którymi zawarte są porozumienia oraz  na kształceniu teoretycznym i ogólnym w systemie szkolnym. Powstaną dwie takie klasy, jedna w Zespole Szkół Technicznych, druga zaś w Zespole Szkół technicznych im. Tadeusza Kościuszki oraz w Zespole Szkól Zawodowych im. mjra Henryka Dobrzańskiego ‘’Hubala”. Dla porównania 46% absolwentów gimnazjów wybrało licea ogólnokształcące.

Tegoroczne wydatki na inwestycje w oświacie wyniosły 11 mln 800 tys. zł, w tym 4 mln 800 tys. zostało wydane na przedszkolną infrastrukturę sportowo-rekreacyjną, 6 mln 300 tys. na budynki dydaktyczne, 500 tys. zł na remonty bieżące i 230 tys. zł na opracowanie dokumentacji planowanych inwestycji. Wśród najważniejszych inwestycji, zrealizowanych na nadchodzący rok szkolny można wymienić: budowę nowego segmentu dydaktycznego w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego, budowę nowego segmentu dydaktycznego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 21, budowę nowej sali gimnastycznej przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 29 i termomodernizację Przedszkola nr 1. Powstały także boiska wielofunkcyjne, m. in. przy Publicznej szkole Podstawowej nr 2 na Borkach, Publicznej Szkole Podstawowej nr 13, Publicznej Szkole Podstawowej na Wośnikach i przy V Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta oraz rozbudowano budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 33

Dofinansowanie ze środków unijnych na wyniosło 7 mln 400 tys. zł.

- Jeśli chodzi o inwestycje za każdym razem staramy się uzyskać środki zewnętrzne. Na przykład na powstanie czterech boisk złożyliśmy wnioski do marszałka województwa mazowieckiego na współfinansowanie wszystkich czterech boisk, z czego otrzymaliśmy dofinansowanie na trzy. Nie przeszkodziło to nam w uzyskaniu środków finansowych z innych źródeł, tzn. z Ministerstwa Sportu i Turystyki na kwotę 181 tys. zł.

Miasto przeprowadziło również przebudowę sali gimnastycznej w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5, która obchodziła w tym roku jubileusz 50-lecia., wybudowało kilka stref aktywności ruchowej, umożliwiło powstanie windy dla uczniów niepełnosprawnych w X Liceum Ogólnokształcącym w Radomiu z oddziałami integracyjnymi, a także znalazło pieniądze na sfinansowanie dokumentacji budowy żłobka przy ulicy Michałowskiej i ulicy księdza Chodowicza.

Na dzień dzisiejszy realizowanych jest 5 projektów unijnych, dotyczących szkolnictwa i edukacji: „Profesjonalny nauczyciel”, ,,Kreatywne zarządzanie karierą”, „Inteligentna specjalizacja” na terenie lokalnego rynku pracy, „Przekształcenie do sukcesu” i ,,Dobry fachowiec”.

- Do tych projektów realizowanych przez gminę dochodzą także projekty realizowane przez szkołę. Jest wiele projektów z programu Erazmus, które dotyczą wymiany uczniów pomiędzy szkołami radomskimi a szkołami poza granicami naszego kraju, ale są także dwa projekty finansowane z programu operacyjnego „Wiedza, edukacja i rozwój”, gdzie za pieniądze szkoły zawodowe prowadzą swoje zajęcia.

Trwają prace nad podpisaniem kolejnych trzech projektów, dotyczących edukacji. 

 

Małgorzata Stasiak

Radosław Witkowski: jakie zmiany czekają w nowym roku szkolnym 2016/2017? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się