:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  26°C bezchmurnie

Rekonstruktorzy z Radomia czcili pamięć o Policji Państwowej

W piątek 18 marca bieżącego roku, w Warszawie odbyła się konferencja naukowa zatytułowana „Pamiętajmy Razem”, poświęcona pamięci Policji Państwowej. Uczestniczyli w niej liczni przedstawiciele środowiska kontynuującego tradycję tej służby, a wśród nich delegacja Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu.

Konferencja została zorganizowana w obiektach Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Siła Zbrojnych, na warszawskiej Cytadeli opodal siedziby Muzeum Katyńskiego. Jej współ organizatorami był dyrektor Muzeum Wojska Polskiego oraz prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939. Uczestniczyli w niej także Komendant Główny Policji, przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej, dyrektor Muzeum Katyńskiego oraz członkowie Stowarzyszenia Rodzina Policyjna, grup rekonstrukcyjnych, a także młodzież z klas mundurowych.

Główne wątki jakie wygłaszali prelegenci dotyczyły historii służby, udziału policjantów w wojnie obronnej a szczególnie martyrologii funkcjonariuszy zamordowanych w kwietniu 1940 roku w obozach na wschodzie. To naukowe spotkanie otworzyło cykl uroczystości poświęconych pamięci o zbrodni katyńskiej. Jak miedzy innymi powiedział otwierający konferencje, Jan Józef  Kasprzyk Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych: - Pamięć o zbrodni katyńskiej trwa i trwać musi. To są te skały, na których musimy wznosić współczesną Polskę i przekazać ją następnym pokoleniom. Zbrodnia katyńska do dzisiaj w wymiarze międzynarodowym nie uzyskała swego istotnego epilogu, a uzyskać musi. Nie została rozliczona, ani osądzona i nie została nazwana tak, jak na to zasługuje - jako zbrodnia ludobójstwa.

Jednym z celów statutowych Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, do którego przynależą radomianie jest dbałość o prawdę i pamięć o funkcjonariuszach policji z okresu II Rzeczypospolitej oraz  ich tragicznych losach w okresie wojny, w tym organizacja uroczystości rocznicowych z udziałem grup rekonstrukcyjnych w mundurach przedwojennej policji. Dlatego też w konferencji brały udział delegacje grup historycznych z Warszawy, Gostynina, Lublina, Krakowa, Krosna i Radomia.

- Okres marca i kwietnia, to czas uczestnictwa naszej grupy w uroczystościach rocznicowych,  które są ważnym znakiem pamięci i patriotycznym obowiązkiem osób kontynuujących tradycje Policji Państwowej lub Wojska Polskiego. Ponadto to wielka lekcja historii dla nowych młodszych członków grupy. Na konferencji tej spotkaliśmy naszych przyjaciół,  Jednym z prelegentów był inspektor Rafał Batkowski, obecnie komendant policji garnizonu wielkopolskiego, były wieloletni zastępca komendanta policji mazowieckiej. Natomiast Pan minister Jan Józef Kasprzyk, doskonale jest znany radomskim kontynuatorom tradycji oddziałów strzeleckich, starym przyjacielem z dawnych czasów i nadal jesteśmy po imieniu. – mówi aspirant Paweł Łuk-Murawski komendant radomskich rekonstruktorów policyjnych.

 

Podpisy pod zdjęciami:

1.     Grupy rekonstrukcji Policji Państwowej uczestniczyły w konferencji historycznej. Wśród nich byli radomianie.

2.     Minister Jan Józef Kasprzyk wśród delegacji rekonstruktorów, byli tam również radomianie.

3.     Radomscy rekonstruktorzy Policji Państwowej z ministrem Janem Józefem Kasprzykiem przez pomnikiem „Husarz Polski”

Rekonstruktorzy z Radomia czcili pamięć o Policji Państwowej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się