:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  27°C bezchmurnie

Rekonstruktorzy z Radomia uczestniczyli w „Pikniku Militarnym”. Radomianie z szermierką na „Pikniku

Miłośnicy wojskowości licznie przybyli w niedzielę 8 lipca, do Skansenu Bojowego 1 Armii Wojska Polskiego w Mniszewie, na IV „Piknik Militarny”. Po raz trzeci uczestniczyli w tej imprezie członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia.

Zwiedzający skansen w Mniszewie mogli podziwiać zbiory własne tej placówki eksponowane na wystawach plenerowych. Przez cały czas w muzealnym centrum kultury trwały pokazy filmów o tematyce wojennej. Wśród eksponatów współczesnego wojska, nie zabrakło również licznych prezentacji grup rekonstrukcyjnych, ukazujących wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy z czasów II wojny światowej. Swoją ekspozycje miała także Fabryka Broni w Radomiu.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa karabinów z bagnetami oraz broni służącej do treningu szermierki, jakie zaprezentowali rekonstruktorzy policyjni z Radomia, tym razem wcielając się w rolę szermierzy z lat trzydziestych ubiegłego wieku.

„Szermierka – z okresu II Rzeczypospolitej”, to hasło pod którym występowali radomianie”. Rekonstruktorzy zaprezentowali pełen trening w szabli, szpadzie i florecie, omawiając szczegółowo budowę białej broni sportowej oraz je zastosowanie. Nie zabrakło też pokazów walki w tych konkurencjach szermierczych. Osoby panel dotyczył czwartej zapomnianej już konkurencji, jaka była sportowa walka na bagnety, wykonywana specjalnych karabinem treningowym.

Po sąsiedzku swoja wystawę zorganizowała Fabryka Broni „Łucznik” z Radomia prezentując najnowsze egzemplarze broni strzeleckiej, w jaką jest obecnie wyposażane Wojsko Polskie.

- Szermierka oprócz strzelectwa i jazdy konnej, była jednym z bardziej popularnych sportów w okresie II Rzeczypospolite. Nasza grupa rekonstrukcyjna jest chyba jedyna w kraju, która pokazuje w klasycznym stylu walki szablą, szpadą i floretem sportowym, ukazując piękno szermierki z dawnych lat, gdzie obowiązywały honorowe zasady, sport bez dopingu, uprawiany dla przyjemności szermierzy i publiczności. Jesteśmy też jedynymi specjalistami w „szermierce na bagnety”, konkurencji sportowej jaka była uprawiana w Polsce przez cały okres międzywojenny. Odtwórstwo historyczne w naszym przypadku nie ogranicza się tylko do występowania w mundurach, ponieważ rekonstrukcje traktujemy jaki szerokie spektrum „żywego teatru historii”. – mówi aspirant Paweł Łuk-Murawski, komendant rekonstruktorów policyjnych i trener szermierki historycznej.


Rekonstruktorzy z Radomia uczestniczyli w „Pikniku Militarnym”. Radomianie z szermierką na „Pikniku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się