:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C słabe opady deszczu

Retrospotkanie. Historia Radomia odczytywana z kości

Kiedy: 2018-03-13 , godzina: 16:30 | Gdzie: Resursa Obywatelska

Inne, Retrospotkanie Historia Radomia odczytywana kości - zdjęcie, fotografia

We wtorek, 13 marca o godz. 16:30 Resursa Obywatelska i facebookowy profil "Radom.Retrospekcja" zapraszają na kolejne spotkanie poświęcone historii naszego miasta.

Tym razem temat spotkania brzmi: „Kości. Radom XI - XIX wiek. Obraz z badań bio-archeologicznych”.

W Radomiu w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat prowadzono szereg badań archeologicznych. Na Piotrówce, na Starym Mieście oraz w obrębie Miasta Kazimierzowskiego odnajdywano pozostałości dawnych przedmiotów, ale i szczątki dawnych radomian. Dzięki wykorzystaniu najnowszych współczesnych metod badawczych, w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki, analizie poddano znalezione kości. Badania m.in. izotopowe i molekularne szczątków ludziach ukazują przeszłość Radomia i jego mieszkańców na przestrzeni 800 lat (XI- XIX w.) w całkiem nowym świetle, odkrywają fascynujące szczegóły życia codziennego.

Prace prowadzone były w Zakładzie Ekologii Człowieka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przy ogromnym zaangażowaniu innych ośrodków naukowych. Podczas spotkania opowiedzą o tym:

- dr Anna Gręzak (Uniwersytet Warszawski), prowadziła badania archeologiczne,

- prof. dr hab. Henryk Witas (Łódzki Uniwersytet Medyczny), odpowiedzialny za analizy molekularne,

- dr Aleksandra Lisowska-Gaczorek (Uniwersytet Jagielloński), dokonywała badań izotopowych,

- dr hab. Jacek Tomczyk, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, prowadził badania antropologiczne - kierownik projektu.

Współorganizatorem wydarzenia są: Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Zespół Naukowy do Badań Dziejów Radomia, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wstęp wolny.

 

Fot. Resursa Obywatelska 


Retrospotkanie. Historia Radomia odczytywana z kości komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się